İstanbul ilinde yer alan köprü altı kamusal alanların kent-insan ilişkileri çerçevesinde incelenmesi
Investigation of public spaces under the bridge in istanbul within the framework of city-human relations
  1. Tez No: 934442
  2. Yazar: MEHMET SİRAÇ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TARÇIN TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kentler, ilk kurulduğu yıllar olan M.Ö. 3500–4000'den itibaren insanların temel gereksinimlerine cevap veren yaşama alanlarını oluşturmaktadır. Bu çerçevede kentteki kamusal alanlar kentlilerin ortak gereksinimlerinin karşılandığı başlıca alanlardandır ve kent-insan ilişkisinde kritik bir rol üstlenmektedir. İnsanlar özel alanlarından çıkıp birbirleriyle ve yaşadıkları çevreyle en yoğun biçimde bu alanlarda iletişim kurmaktadır. Bir açık kamusal alan olarak meydanlar, merkezi bir açık alan oluşturmaları nedeniyle kent planlamalarındaki en önemli belirleyicilerden biri olmaktadır. Meydanlar oluşturdukları boşluk ile kendilerini çevreleyen binaları bütünleştirerek tanımlı bir mekânsal düzen ortaya koymaktadır. Kentliler kent dokusunun ilk ortaya çıkışından itibaren meydanlarda bir araya gelip ticari, sosyal, kültürel ve günlük faaliyetlerini gerçekleştirmişlerdir. Diğer yandan bu alanlar, kentlilere kenti güvenli ve rahat bir şekilde deneyimleyebilme imkânı sunmakta ve çoğu tarihi toplumsal olaya ev sahipliği yapmaktadır. Sonuç olarak biçimi, konumu, işlevi ve tarihi itibariyle kritik öneme sahip olan meydanlar bulundukları bölgenin kimliğini, geleneklerini yansıtmada sembol görevi gören mekanlardır. Bu çalışmada kentin kritik kamusal alanları olan meydanların yeni bir biçimi olan yol veya köprü altı alanlarının meydan olma işlevlerini gerçekleştirme durumlarının literatürde kent-insan ilişkilerine dair tanımlanmış kriterler dahilinde İstanbul özelinde araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda İstanbul'da köprü altında yer alan Kağıthane Meydanı, Mecidiyeköy Meydanı ve Kartal Neyzen Tevfik Meydanı'nda yapılmak üzere bir alan çalışması tasarlanmıştır. Çalışmanın birinci kısmında mevcut literatür araştırmaları üzerinden kent-insan ilişkilerine dair 40 adet kriter belirlenmiştir. Bu kriterler çevresel/fiziksel ve sosyal/psikolojik olarak iki ana başlık altında toplanmaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında hem mekânı hem de kullanıcıyı araştırma odağı olarak kabul eden iki adımlı bir alan çalışması gerçekleştirilecektir. İlk olarak meydanlara ait gözlem analizleri yapılarak belirlenen 10 kriter, ikinci olarak ise kent-insan ilişkilerini araştırmak amacıyla meydanların kullanıcıları ile 48 soruluk bir anket çalışması yapılarak 30 kriter bağlamında alanlar değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, meydanların kent-insan ilişkisi dahilinde kamusallık işlevlerini ne ölçüde gerçekleştirdiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Kağıthane Meydanı, Mecidiyeköy Meydanı ve Kartal Neyzen Tevfik Meydanı'nın çeşitli fiziksel ve sosyal kriterler açısından değerlendirildiği çalışma üç meydanın da farklı yönlerden güçlü ve zayıf nitelikleri olduğu görülmektedir. Çalışmada önerilen iyileştirmeler meydanların daha etkin, canlı ve işlevsel alanlar haline gelmesine, ayrıca meydanların kentsel planlamadaki fonksiyonel ve estetik rollerinin güçlendirilmesine katkı sağlama potansiyeli taşımaktadır. Çalışmanın bütünü, mevcut köprü altı meydanların yeniden yapılandırılması ve kentsel planlamaya dahil edilecek yeni köprü altı meydanların tasarımında, kullanıcı odaklı yaklaşım benimsenmesi için yerel yönetimlere, mimarlara ve şehir planlamacılara yol gösterici bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since their establishment around 3500-4000 BC, cities have been creating living spaces that meet the basic needs of humans. In this context, public spaces in the city are among the main areas where the common needs of urban residents are addressed, playing a critical role in the relationship between the city and its people. People leave their private spaces and communicate with each other and their environment most intensively in these spaces. As an open public space, squares are among the most important determinants in urban planning due to their role in creating central open areas. By forming a defined spatial order, squares integrate with the surrounding buildings through the space they create. Since the initial emergence of urban fabric, city dwellers have gathered in squares to carry out commercial, social, cultural, and daily activities. On the other hand, these areas offer urban residents the opportunity to experience the city in a safe and comfortable way and host many significant historical social events. As a result, squares, which are critical in terms of their form, location, function, and history, serve as symbolic spaces that reflect the identity and traditions of the region they are located in. The study aims to investigate the extent to which underway or bridge-based areas, a new form of public space in the city, fulfill the functions of squares, using criteria defined in the literature regarding the relationship between the city and its inhabitants, with a focus on Istanbul. In this context, an area study was designed to be carried out in Kağıthane Square, Mecidiyeköy Square and Kartal Neyzen Tevfik Square located under the bridge in Istanbul. In the first part of the study, 40 criteria related to the city-human relationship are identified through existing literature. These criteria are categorized under two main headings: environmental/physical and social/psychological. In the second part, a two-step field study will be conducted, focusing on both the space and its users. Initially, observation analyses of the squares will be made, and 10 criteria will be determined. Subsequently, a survey consisting of 48 questions will be conducted with the users of the squares to evaluate the areas in the context of 30 criteria, with the aim of investigating the city-human relationship. The study results reveal the extent to which squares fulfill the publicity demand within the city-human relations. In this context, the study, in which Kağıthane Square, Mecidiyeköy Square and Kartal Neyzen Tevfik Square are evaluated from various physical and social perspectives, shows that all three squares have strong and weak capabilities in different aspects. The methods suggested in the study will provide the potential to make the squares more effective, lively and functional areas, and also to contribute to the functional and aesthetic roles of the squares in planning. The study as a whole offers guiding suggestions to local governments, architects and city planners with a user-oriented approach in the restructuring of existing under-bridge squares and the design of new under-bridge squares to be included in the planning plan.