Baskın erkeklik söyleminin dışında kalan erkeklerin kendilerini anlamlandırma ve konumlandırmaları
Understanding and positioning of men who fall outside the dominant masculinity discourse
- Tez No: 853846
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Baskın erkeklik söyleminin dışında kalan erkeklerin kendilerini anlamlandırma ve konumlandırmalarını incelemek adına yapılan bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 54 kişi ile görüşülmüş ve araştırmacı tarafından hazırlanan sorulara verdikleri cevaplar çözümlenmiştir. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre, erkeklik kavramının kişisel, ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlere bağlı olarak çok yönlü ve değişken olduğu görülmüştür. Katılımcıların erkeklik algıları, toplumsal cinsiyet rolleri ve baskıları; çalışma anlayışını, babalık anlayışını ve askerlik hizmetini etkilemektedir. Araştırmada, erkekliğin toplumda genellikle güç ve liderlikle ilişkilendirildiği bir algının olduğu ancak bu algının kişiden kişiye değişebildiği tespit edilmiştir. Babalık konusunda, katılımcıların çoğunluğu babaların ailelerine karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiği konusunda birleşmiştir, ancak bazı farklılıklar da ortaya çıkmıştır. Bedelli askerlik ve askerlik hizmeti konusunda katılımcılar arasında farklı görüşler bulunmaktadır, bu konuların kişisel tercihlere ve yaşam koşullarına bağlı olarak değerlendirildiği görülmüştür. Çalışma hayatı, erkeklikle sıkça ilişkilendirilen bir konu olup, katılımcılar arasında bu konuya yönelik farklı perspektifler bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, toplumsal cinsiyet rollerinin ve baskılarının erkeklerin yaşamlarındaki farklı konuları nasıl etkilediğini ve erkeklik kavramının çok yönlü bir şekilde tanımlanabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a qualitative research method was employed to examine how men who fall outside the dominant masculinity discourse, make sense of themselves and position themselves. Within the scope of the research, 54 individuals were interviewed, and their responses to the questions and statements prepared by the researcher were analyzed. According to the results obtained in this research, it was observed that the concept of masculinity is multifaceted and variable depending on personal, economic, social, and cultural factors. Participants' perceptions of masculinity, societal gender roles, and pressures influence their perspectives on work, fatherhood, and military service. The research revealed that masculinity is generally associated with power and leadership in society, but this perception varies from person to person. Regarding fatherhood, the majority of participants agreed that fathers should fulfill their responsibilities towards their families, but some differences in perspectives emerged. Views on topics such as voluntary military service and compulsory military service varied among participants, depending on personal preferences and life circumstances. The concept of masculinity, often linked to work, elicited different perspectives among the participants. In conclusion, this research highlights how societal gender roles and pressures impact various aspects of men's lives and demonstrates the multifaceted nature of the concept of masculinity.