64 numaralı Tokat Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Tokat court record number of 64
- Tez No: 853851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Tokat, Osmanlı Devleti'nde Müslüman ve gayrimüslim halkın bir arada yaşadığı tarım, hayvancılık ve maden işlemeciliği açısından önemli bir üretim şehirdir. Transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılan 64 Numaralı Tokat Şer'iyye Sicili Defterinde de bu durum görülmektedir. Transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılan 64 Numaralı Tokat Şer'iyye Sicili defteri giriş bölümü hariç üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Tokat şehrinin tarihi hakkında kısaca bilgi verilerek, İlkçağ'dan, Cumhuriyet dönemine kadar Tokat şehrinde olan tarihi gelişmeler kısaca anlatılmıştır. Ayrıca Osmanlı hukuku hakkında açıklama yapılarak, mahkemelerinin işleyişi, görevlileri ve mahkemelerde tutulan şer'iyye sicilleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde 64 Numaralı Tokat Şer'iyye Sicili Defteri'nde yer alan belgeler ve konular tablo halinde gösterilmiş ve Tokat Şer'iyye sicilleri hakkında yapılan yüksek lisan çalışmalarına yer verilmiştir. Ayrıca defterde geçen mahalle, köy, nahiye isimleri, sosyal, ekonomik ve aile yapısı hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde defterde bulunan belgelerin dava özetlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise defterin transkripsiyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tokat is an important production city in terms of agriculture, animal husbandry and mineral processing, where Muslim and non-Muslim people lived together in the Ottoman Empire. This situation is also seen in the Tokat Sharia Registry Book No. 64, which was transcribed and evaluated. Tokat Sharia Registry book No. 64, which was transcribed and evaluated, consists of three sections except the introduction section. In the introduction, brief information about the history of the city of Tokat is given and the historical developments in the city of Tokat from the Antiquity to the Republic period are briefly explained. In addition, an explanation was made about Ottoman law and information was given about the functioning of the courts, their officers and the sharia records kept in the courts. In the first part, the documents and subjects in the Tokat Sharia Registry Book No. 64 are shown in a table and graduate studies on Tokat Sharia Registries are included. In addition, evaluations were made about the names of the neighborhoods, villages and townships mentioned in the notebook, and their social, economic and family structure. In the second section, case summaries of the documents in the book are included. In the third section, the notebook was transcribed.