Geopolimer betonarme kirişlerin burulma, kesme ve eğilme davranışlarının incelenmesi
Bending, overhanging and torsional behavior of reinforced geopolymeric concrete
- Tez No: 853895
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Amaç: Bu tezin amacı geopolimer kompozit betonarme kirişlerde karışımda kullanılan farklı malzemelerin (kuvars tozu, mermer tozu ve uçucu kül), bazalt lif varlığı (%0 ve %0.5) ve yatay donatı varlığının (yatay donatısız ve yatay donatılı kiriş) eğilme, kesme ve burulma davranışına etkisinin deneysel olarak incelenmesidir. Yöntem: Deneyler için 150*150*800 mm boyutlarında 36 adet kiriş üretilmiştir. Eğilme dayanımı için dört noktalı eğilme test düzeneği ve kesme davranışı için çıkmalı test düzeneği kullanılmıştır. Burulma performansının değerlendirilmesi için de basit burulma deneyleri uygulanmıştır. Bulgular: Bazalt lif ve etriye kullanımı beklenildiği şekilde normalleştirilmiş kritik yük değerlerinde olumlu etki yapmıştır. Eğilme deneylerinde rijitlik ve düktilite indeksinde kuvars tozu ve uçucu kül maksimum değerleri verirken, kesme deneylerinde mermer tozu daha tutarlı sonuçlar vermiştir. Sonuç: Karışım türü dikkate alınarak bir inceleme yapıldığında özellikle uçucu külde normalleştirilmiş maksimum yük değeri en yüksek değerlere ulaşmıştır. Mermer tozu ve kuvars tozu ise daha çok burulma deneylerinde artan oranlar vermişlerdir. Bazalt lif takviyesi bakımından kirişler incelendiğinde ise özellikle eğilme ve burulma deneylerinde pozitif etkisi açık olarak görülmüştür. Ayrıca etriye ve bazalt lifin birlikte bulunduğu kirişlerde maksimum yük değeri daha yüksek oranlara ulaşmıştır. Son olarak etriye takviyesi ise genel olarak maksimum yük değerlerinde pozitif etki etmiş, özelliklede kesme deneylerin de en iyi artış oranlarını vermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the thesis is to experimentally investigate the bending, overhanging, and torsional behaviors of geopolymer reinforced concrete beams in relation to the use of different materials in the mixture (quartz powder, marble powder, and fly ash), the presence of basalt fibers (at 0% and 0.5% content), and the presence of horizontal reinforcement (beams with/without stirrup). Method: 36 beams with dimensions of 150*150*800 mm were fabricated. A four-point bending test setup was used for flexural strength and a overhanging test setup was used for shear behavior. Pure torsion tests were also applied to evaluate the torsional performance. Findings: The use of basalt fibers and lateral reinforcement has had a positive impact on the normalized critical load values, as expected. In bending experiments, quartz powder and fly ash yielded maximum values for both rijitlik and ductility indices, while in shear experiments, marble powder provided more consistent results. Conclusion: When an examination is conducted considering the type of mixture, the normalized maximum load value, especially in fly ash, has reached the highest values. Marble powder and quartz powder, on the other hand, have shown increasing ratios, mainly in torsion experiments. In the examination of beams with basalt fiber reinforcement, particularly in bending and torsion experiments, its positive effect is clearly observed. Moreover, in beams where both stirrup and basalt fiber are present together, the maximum load value has reached higher proportions. Finally, stirrup reinforcement has generally exerted a positive impact on maximum load values, especially yielding the best increase rates in overhanging experiments.