CRITIC-WASPAS yöntemleri ile Türkiye için en uygun yenilenebilir enerji kaynağının seçimine dair bir uygulama
The selectin of the most appropriate renewable energy source for Turkey using CRITIC and WASPAS methods
- Tez No: 853988
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin konusu Türkiye için en uygun yenilenebilir enerji kaynağının tespitinde çok kriterli karar yöntemlerinin kullanılması ile en uygun kaynağın tespitini yapabilmek, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, rüzgar, jeotermal, hidroelektrik, biyokütle ve dalga olmak üzere altı enerji türü için karşılaştırma amaçlı uygunluk kriterlerini tespit edebilmek ve bu kriterlere ilişkin verileri doğru bir şekilde toparlayarak, çok kriterli karar verme yöntemlerinden CRITIC, WASPAS metotlarını bu veriler üzerinde uygulayarak örnek bir model oluşturmak ve uygulama sonucunda oluşan sonuçları analiz ederek, gelecekteki enerji yatırımları için bir değerlendirme kolaylığı sağlamaktır. Bu tez çalışmasının amacı yenilenebilir enerji üretimine yönelik yatırım kararlarında ekonomik, ekolojik, teknik ve sosyal kriterleri baz alarak, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, rüzgar, jeotermal, hidroelektrik, biyokütle ve dalga olmak üzere altı enerji türüne yoğunlaşarak, belirtilen ana kriterlere ait alt kriterlerin tespiti ve verilerinin derlenmesi noktasında yatırım kararları aşamasında Türkiye'de bölgesel olarak birden fazla yenilenebilir enerji kaynağı çeşitliliği noktasında verilere dayalı olarak en doğrusunun seçimini yapma konusunda yol gösterici bir ön çalışma olmasını sağlamaktır. Yenilenebilir Enerji konusu son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için özellikle de elektrik enerjisi talebini mevcut yenilenebilir kaynakları kullanarak verimli bir şekilde üretimini sağlayabilmek noktasında hayli ön plana çıkmaktadır. Bu yüzdendir ki literatür taraması yapıldığında son yıllarda Türkiye'de bu konuda yapılan çalışmalarda yüksek düzeyde bir artış olduğu göze çarpmaktadır. Enerji konusu çok fazla kriter barındırmasında ötürü de birçok çalışmada çok kriterli karar verme metotları kullanıldığı görülmektedir. Mevcut çalışmamızda karşılaştırma süreçlerinde kullanılmak amaçlı etkili olabilecek tüm kriterler dikkate alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is to be able to select the most appropriate renewable energy source for Türkiye by using multi-criteria decision methods, to be able to determine the eligibility criteria to compare six sorts of renewable energy sources which are solar, wind, geothermal, hydroelectric, biomass and wave by collecting the correct data related to these criteria, to create a study case by applying CRITIC, WASPAS methods on these data and immediately afterward to analyze the results of application to provide ease of evaluation for energy investments which will be in the future. This thesis study aims to provide a guiding preliminary study about making the right choice at the point of more than one renewable energy source diversities based on data as regional in Turkey, by considering six sorts of energy sources those are solar, wind, geothermal, hydroelectric, biomass, wave, determination of sub-criteria which belong to main criteria and compilation of data during the process of investment decisions in the field of renewable energy production based on economical, ecological, technical and social criteria. In recent years, for developed and developing countries, The field of Renewable Energy is notable, especially at the point of being able to provide the production of electrical energy efficiently to comply with the demand by using the existing renewable resources. Therefore, when the literature review is done, it seems that there is an availability of a high-level increase in studies on this topic in Turkey, in recent years. In many studies, there are usages of multi-criteria selection methods because there are so many different criteria that belong to energy. In this case, All criteria that may be effective in comparison processes are considered. In this context, it is thought that it would be considered a reference source in possible academic studies that would be prepared in the future.