Development of an experimentally verified high-fidelity model of a quartz flexible accelerometer
Kuvars sarkaçlı bir ivmeölçerin deneysel olarak doğrulanmış yüksek sadakatli modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 853989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİN ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kuvars Sarkaçlı İvmeölçerler (KSİ) düşük gürültü, uzun dönem kararlılık ve dinamik performans özellikleri ile taktik ve navigasyon seviye ataletsel navigasyon sistemleri içerisinde en sık kullanılan ivmeölçer tiplerinden birisidir. Bu tez, KSİ için kapsamlı bir matematiksel modelin geliştirilmesi ve doğrulanması üzerine odaklanmakta ve bu sensör tipinin anlaşılmasını ve dinamik performans değerlendirmesini artırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, ivmeölçerin hem açık devre hem de kapalı devre sistem olarak modellenmesini içermekte ve sunulan bu modeller daha sonra açık döngü ve kapalı döngü test prototipleri üzerinde yapılan testler ile deneysel olarak da doğrulanmaktadır. Deney sonuçları, geliştirilen modelin doğruluğunu ve güvenilirliğini onaylamakta, sensörün gerçek uygulama senaryolarında dinamik davranışını öngörebilme yeteneğini göstermektedir. Ayrıca, kapalı devre sistem modeli kullanılarak çeşitli tasarım parametrelerinin dinamik performans üzerindeki etkileri de incelenmektedir. Son olarak, doğrulanmış bu kapalı devre sistemin KSİ'lerin ileriki optimizasyon ve tasarım iyileştirme çalışmalarına yüksek-sadakatli bir model olarak hizmet etmesi de beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Quartz Flexible Accelerometers (QFA) are one of the most commonly utilized accelerometer types within tactical and navigational grade inertial navigation systems, owing to their low noise, long-term stability and dynamic performance characteristics. This thesis focuses on the development and validation of a comprehensive mathematical model for the QFA, aiming to enhance the understanding and dynamic performance evaluation of this sensor type. The study involves modelling of the accelerometer both as an open loop system and closed loop system. Subsequently, the proposed models are experimentally verified through tests with open and closed loop test prototypes. The experimental results confirm the accuracy and reliability of the developed model, demonstrating its capability to predict the sensor's dynamic behavior in real-world scenarios. The closed loop model is then used to investigate the effects of various design parameters on dynamic performance. Finally, this experimentally validated closed loop system is expected to serve as a high-fidelity model for further optimization and design improvement studies on the QFAs.