Analysis of Ethiopia vernacular architecture, in a residential context
Etiyopya vernaküler mimarisinin konut bağlamında analizi
  1. Tez No: 853987
  2. Yazar: ANTENEH BOGALE BELACHEW
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Etiyopya, Doğu Afrika'nın Güney Kızıldeniz bölgesinde bulunan, kendine has dili, alfabesi, takvimi ve sayısal işaretleri olan kadim bir millettir. Etiyopya yerel mimarisi, ülkenin kültürel, tarihi ve çevresini yansıtan zengin ve çeşitli bir mimari gelenektir. Bu mimari tarz, manzaraya ve iklime çok uygun binalar inşa etmek için taş, ahşap ve bambu gibi yerel olarak mevcut malzemelerin kullanılmasıyla karakterize edilir. Etiyopya'nın farklı bölgelerinde malzemeler ve yapım teknikleri farklılık gösterir. Yaylalarda dayanıklı evler inşa etmek için taş yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna karşılık ovalık bölgelerde bu malzemelerin mevcudiyeti nedeniyle bambu inşaatı daha yaygındır. Hayvancılıkla uğraşan göçebe Afar halkı gibi, sıcak ve kurak ortamda bulunan evler, ahşaptan yapılmış ve üzeri kolaylıkla taşınabilen hasırlarla kaplı esnek barınaklardan oluşmaktadır. Etiyopya yerel mimarisi, flora motifli boyalı ahşap kapılar da dahil olmak üzere karmaşık dekoratif unsurlarıyla da tanınır. Bu tasarımlar genellikle semboliktir ve onları inşa eden toplulukların dini ve sosyal değerlerini temsil eden kültürel öneme sahiptir. Etiyopya yerel mimarisinin bir diğer dikkat çekici yönü de manzarayla bütünleşmesidir. Birçok yapı, yalıtım ve stabilite sağlamak için araziyi kullanarak doğal topoğrafyaya inşa edilmiştir. Ek olarak, mimari genellikle sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olmak ve ağırlıklı olarak sıcak ve kurak bir iklimde konfor sağlamak için küçük pencereler ve gölgeli dış mekânlar gibi özelliklerle yerel iklimi dikkate alır. Genel olarak, Etiyopya'nın yerel mimarisi, Etiyopya'daki çeşitli etnik grupların ve toplulukların yaratıcılığının, uyarlanabilirliğinin ve becerikliliğinin bir kanıtıdır. Geleneksel konutlar, sadece işlevsel bir barınak görevi görmekle kalmayıp, aynı zamanda ülkenin kültürel çeşitliliğini ve tarihi bağlamını da yansıtmaktadır. Bu da onu Etiyopya'nın kültürel mirasının önemli bir parçası haline getirmektedir. Anahtar Sözcükler : Etiyopya, Vernaküler mimari, Geleneksel konut Bilim Kodu : 80115
Özet (Çeviri)
Ethiopia found in the southern Red Sea region of Eastern Africa, Ethiopia is an ancient nation who has a unique and its own language, alphabet, calendar, and numerical signs. Ethiopian vernacular architecture is a rich and diverse architectural tradition that reflects the country's cultural, historical, and environment. This architectural style is characterized by its use of locally available materials, such as stone, wood, and bamboo to construct buildings that are well-suited to the landscape and climate. In different regions of Ethiopia, the materials and construction techniques can vary. In the highlands, stone is commonly used to build durable houses. In contrast, in the lowland regions, bamboo construction is more prevalent due to the availability of these materials. Whereas in the hot arid environment like pastoralist nomadic Afar people the houses consists of flexible shelters made out of wood and covered with mats which can easily be transported. Ethiopian vernacular architecture is also known for its intricate decorative elements, including flora motif painted wooden doors. These designs are often symbolic and hold cultural significance, representing the religious and social values of the communities that build them. Another notable aspect of Ethiopian vernacular architecture is its integration with the landscape. Many structures are built into the natural topography, using the terrain to provide insulation and stability. Additionally, the architecture usually considers the local climate, with features like small windows and shaded outdoor spaces to help regulate temperature and provide comfort in a predominantly hot and arid climate. Overall, Ethiopian vernacular architecture is a testament to the creativity, adaptability, and resourcefulness of the various ethnic groups and communities across Ethiopia. It not only serves as functional shelter but also reflects the cultural diversity and historical context of the country, making it an important part of Ethiopia's cultural heritage. Key Word : Ethiopia, Vernacular architecture, Traditional houses Science Code : 80115