Servikal traksiyonun oksitosin düzeyi ve postpartum kanama üzerine etkisi
Effect of cervical traction on oxytocin level and postpartum hemorrhage
  1. Tez No: 853990
  2. Yazar: İLKAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN, DOÇ. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın amacı; doğumun üçüncü evresinin sonunda uygulanan servikal traksiyonun, oksitosin düzeyi ve postpartum kanama üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma verileri İzmir ilinde bir kamu hastanesinin doğum salonunda Kasım 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmaya, vajinal doğum yapan ve örneklem seçme ölçütlerine uyan, araştırmaya katılmayı kabul eden müdahale grubuna 100 kadın, kontrol grubuna 100 kadın dahil edilmiştir. Araştırma süresince veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemoglobin ve Hematokrit Ölçümü, Tahmini Kan Kaybının Hesaplanması, Oksitosin Ölçümü ve Kanama Takip Torbası ile kanama miktarının ölçümü ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde bağımlı gruplarda t testi, korelasyon analizi kullanılmıştır. Kadınların özelliklerine bakıldığında müdahale grubu ile kontrol grubu sosyodemografik özellikler, gebelik haftası, Beden Kitle İndeksi, gravida ortalaması, doğumhaneye başvuru sırasındaki doğum eyleminin fazı açısından benzer özelliktedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; to evaluate the effect of cervical traction to be applied at the end of the third stage of labor on oxytocin level and postpartum hemorrhage. Research data were collected in the delivery room of a public hospital in Izmir between November 2022 and May 2023. The study included 100 women in the intervention group and 100 women in the control group who gave birth vaginally, met the sample selection criteria, and agreed to participate in the study. During the research, data were collected by Introductory Information Form, Hemoglobin and Hematocrit Measurement, Calculation of Estimated Blood Loss, Oxytocin Measurement and measurement of bleeding amount with Bleeding Monitoring Bag. Descriptive statistical methods, chi square, independent t test, and dependent t test for repeated measurements were used to evaluate the data. Considering the characteristics of the women, the intervention group and the control group are similar in terms of sociodemographic characteristics, gestational age, Body Mass Index, gravida mean, and phase of labor at the time of admission to the delivery room (p>0.05).