Measurement of sulfur dioxide concentration by using conductivity method
  1. Tez No: 8540
  2. Yazar: TAYFUN ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN TULUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
iv ÖZET Bu çalışmanın amacı iletkenlik yöntemini kullanan bir kü_ kurt ikioksit derişim ölçüm dizgesinin tasarlanıp, yapılıp sınanmasıdır. Dizge platin elektrodlu ölçüm gözesi ve elektronik ölçüm ve denetim alt dizgelerinden oluşmaktadır. Hava kirliliği ölçüm erimine karşı gelen 0 ile 2 ppm. arasındaki kükürt ikioksit derişimleri ölçül_ mektedir. Gözedeki hidrojen peroksit çözeltisinin direnci gözeden geçen kükürt ikioksitin hidrojen peroksit ile tepkimesi sonucunda oluşan sülfirik asit nedeniyle değişmektedir. Elektrodlardan ve göze işinden değişmez akım geçirilmekte ve iletkenlik değişimleri elektrodlar arası gerilim değeri türünden ölçülmektedir.. ölçülen bu gerilim kükürt ikioksit derişimi ile orantılıdır. Aygıtın çıkışı örneksel im olarak çizdirilebilir ve yedi parçalı ışık yayan diyotlu gösterge üzerinde de gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The "purpose of the study is the design, construction and testing of a sulfur dioxide concentration measurement system which uses the conductivity method. The system is composed of a measurement oell with platinium electrodes and electronic measurement and control subsystems. Sulfur dioxide concentrations between 0 to 2 ppm. can be measured which corresponds to environmental air pollution measu_ rement ranges. Conductivity of the hydrogen peroxide solution in the cell varies as a result of the sulfuric acid formation caused by the reaction of sulfur dioxide passing through the cell, with hydrogen peroxide. A constant current is passed through the electrodes and oell and the conductivity variation is measured' in terms of the voltage variation across the electrodes. This measured voltage is proportional to sulfur dioxide concentration. The output of the device can be recorded as an analog signal and can also be displayed on a seven segment light emitting diode display.