Numerical determination of modal observability of two dimensional linear time invariant systems
  1. Tez No: 8541
  2. Yazar: ERDAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET İKİ BOYUTLU DO?RUSAL ZAMANLA DE?İŞMEZ DİZGELERİN KİPSEL GÖZLENEBİLİRLİ?İNİN SAPTANMASI ÇELÎK, Erdal Yüksek Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Önder YÜKSEL Mayıs, 1989 Bu çalışmanın amacı, iki boyutlu, doğrusal, zamanla değişmez dizgelerin kipsel gözlenebilirliğini saptayan bir program paketinin geliştirilmesidir. Bu program paketi kişisel bilgisayar (Personal Computer) donanım ve yazılım özelliklerine uygun ortamda geliştirilmiştir. Bunun sonucunda, program paketi kolaylıkla taş mab ilme ve değişik mekanlarda muhtelif kişisel bilgisayarlarda çalışabilme özelliği kazanmıştır. Kullanılan yöntem, kipsel gözlenebilirliği simgesel işlemlere gerek duymaksızın saptayabilen bir ölçütün gerçeklenmesidir. Bu yöntemde kipsel gözlenebilirlik saptanması durum geçiş matrisine göre boyutları daha büyük olan bir matrisin rankının sınanmasını gerektirmektedir. Bu çalışma içinde geliştirilen algoritma rankın saptanmasında bu matrisin yalnızca bir kısmını kullanarak sonuca ulaşmakta ve dizgenin kipsel gözlenebilirliği hakkında bilgi vermektedir. J Anahtar Sözcükler : îki Boyutlu Dizgeler, Kipsel Gözlenebilirlik, Givone Roesser Modeli 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NUMERICAL DETERMINATION OF MODAL OBSERVABILITY IN TWO DIMENSIONAL LINEAR TIME INVARIANT SYSTEMS ÇELİK, Erdal M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisor : Prof. Dr. Önder YÜKSEL May, 1989 A program package is developed to determine modal observability of two dimensional linear time invariant systems and their representation based on Givone Roesser model. The procedure is an implementation of a criterion which does not necessitate symbolic operations in determination of modal observability of a given system. In this procedure modal observability determination requires testing the rank of a matrix the size of which is large compared to the system state transition matrix. The algorithm developed in this study uses only a part of the matrix rather than the full matrix, to determine the rank. Key Words : Two Dimensional Linear Systems, Modal Observability, Givone Roesser Model 11