Akıllı röle
- Tez No: 8539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET iletim hatlarının ve elamanlarının korunmasında kullanılan ters-zaman karakteristikli aşırı akım rölele rinin genel eşitliği olarak Int=sabit yazılabilir, n-indeksinin değeri düşünülen sistemle belirli bir karakteristiği uyumlamak için seçilir. Bu tez çalışmasında, tasarım amacı olarak Mikrobilgisayar temelli» sistem ortamından olabildiğince bağımsız, esnek, güvenilir ve ekonomik bir ters-zaman karakteristikli aşırı akım rölesi gerçekleştirmektir. Tasarımda, kullanılan INTEL' in 8-bit 80C31 mikrobil gisayarı yazılım ve donanımda kolaylık sağlamıştır. Bu sayede, elektromekanik rölelerin tüm özellikleri sağlandığı gibi herhangi bir röle eğri biçiminin oluşturulması, röle ayarlarının kolaylıkla değistirilebilmesi (uzaktan ayarlama dahil), verilerin kaydedilmesi gibi yeni özellikler sağlamıştır. Arabirim devresi alarak Logaritmik Yükselteç kullanılması veri işlem hızını artırmış, bağıl hata üzerinde tam bir denetim saklamış ve zaman-akım eğriie- rinin sayısallaştırılmasında büyük kolaylık getirmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The general equation of inverse-time overcurrent relays used for the protection of transmission lines and equipments can be written as Int=constant. The value of index n is choosen to match the specific characteristic required by the system under consideration. In this thesis, aim is to the design and implement a microcomputer - based inverse-time overcurrent relay which is independent of the system environment as well as being, flexible, reliable and economic. INTEL'S 8-bit 80C31 microcomputer used for the design has proved to be easy to use for software and hardware applications. All the functions of an electromecanical relay has been performed. New functions like implementation of any shape relay-curve, easily changeable relay settings (including remote setting) and data storage have also been obtained. The use of Logaritmic Amplifier as interface circuit has increased data proccessing speed, provided control over the relative error and simplified the digitizing time-cuurent curve. Ill