Okul öncesi eğitimi alan çocukların problem çözme becerilerinin incelenmesi
Examining problem-solving skills of preschool children
  1. Tez No: 854000
  2. Yazar: AYŞE DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi eğitimi alan çocukların problem çözme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modeli kullanılarak yapılan bu çalışma 2022-2023 eğitim-öğretim yılının bahar yarıyılında, Siirt ilinde MEB'e bağlı özel bir okulun anaokuluna devam eden beş ve altı yaşlarındaki 60 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, çocukların problem çözme becerilerinin genel durumuna ve cinsiyet, yaş, okula devam süresi ve kardeş sayısı değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Araştırmanın verileri“Problem Çözme Becerileri Ölçeği (PÇBÖ)”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Ölçek çocuklara bireysel olarak uygulanmıştır. Veri analizinde bağımsız örneklem t-testi, korelasyon ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; problem çözme becerilerinin çocukların cinsiyeti, okula devam süresi, kardeş sayısı değişkenlerinden anlamlı ölçüde etkilenmediği görülmüştür. Çocuğun problem çözme becerilerinin çocuğun yaş değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the problem solving skills of preschool children. This study, which was conducted using the descriptive survey model, was carried out in the spring semester of the 2022-2023 academic year with 60 children aged five to six attending the kindergarten of a private school affiliated to the Ministry of National Education in Siirt province. In the study, the general status of children's problem solving skills and whether they differed according to the variables of gender, age, duration of school attendance and number of siblings were examined. The data of the study were collected with the“Problem Solving Skills Scale (PSSS)”and“Personal Information Form”. The scale was administered to the children individually. Independent sample t-test, correlation and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in the data analysis. As a result of the study, it was observed that problem solving skills were not significantly affected by the variables of gender, duration of school attendance, and number of siblings. It was concluded that children's problem solving skills differed statistically significantly according to the child's age variable.