Çocukların bilişsel özelliklerinin sosyal becerileri üzerindeki yordayıcılığı
The predictive role of children's cognitive characteristics on their social skills
- Tez No: 944693
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TEPELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma çocukların bilişsel özelliklerinin sosyal becerileri üzerindeki yordayıcılığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu Konya ili Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde okul öncesi eğitimi alan 60-71 aylık 377 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada, çocukların bilişsel özelliklerinden eleştirel düşünme, problem çözme, bağımsız öğrenme ve çalışma belleği becerileri bağımsız değişkenler, sosyal beceriler ise bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Veri toplama aracı olarak; 5-6 Yaş Çocukları İçin Eleştirel Düşünme Becerileri Testi (Tozduman Yaralı ve Güngör Aytar 2020), Problem Çözme Becerisi Ölçeği (Oğuz ve Köksal Akyol 2015), Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği (Saraç ve Karakelle 2019), Çalışma Belleği Ölçeği (Ergül ve ark 2018) ile Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (4-6 Yaş) (Avcıoğlu 2007) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the extent to which children's cognitive characteristics predict their social skills. Using a correlational research design, the study was conducted with a sample of 377 children aged 60 to 71 months who were receiving preschool education in the Selçuklu, Meram, and Karatay districts of Konya, Türkiye. The independent variables included critical thinking, problem-solving, independent learning, and working memory skills, while social skills were considered the dependent variable. Data were collected using validated instruments designed to assess the targeted cognitive and social domains: The Critical Thinking Skills Test for 5–6-Year-Old Children (Tozduman Yaralı and Güngör Aytar 2020), The Problem-Solving Skills Scale (Oğuz and Köksal Akyol 2015), the Independent Learning Behaviors Scale (Saraç ve Karakelle 2019), the Working Memory Scale (Ergül et al 2018), and the Social Skills Assessment Scale (Ages 4–6) (Avcıoğlu 2007).