San Andreas ve Kuzey Anadolu Fay Hatlarının benzerliklerinden faydalanarak oluşabilecek depremlerin büyüklük tahmini için özgün bir hibrit topluluk modelinin geliştirilmesi
Development of a novel hybrid ensemble model for the estimation of earthquake magnitudes based on similarities between the San Andreas and North Anatolian Fault Lines
- Tez No: 854003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KARADAYI ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAFH) merkezli gerçekleşebilecek depremlerin büyüklüklerinin tahmini için özgün bir Hibrit Topluluk Modeli (HTM) geliştirilmiştir. Çalışmada Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar kurumundan (United States Geological Survey – USGS) çekilen KAFH ve San Andreas Fay Hattı (SAFH) verileri üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda HTM'nin ortalama kare hata (MSE) değeri 0.011, kök ortalama kare hata (RMSE) değeri 0.108, ortalama mutlak hata (MAE) değeri 0.064, ortalama mutlak yüzdelik hata (MAPE) değeri 0.268 ve eğitim süresi (execution time) ise 2.44 saniye olarak tespit edilmiştir. HTM'nin eğitim süresi ile bu topluluğu oluşturan destek vektör, k en yakın komşu, karar ağacı, rassal orman regresyonu, ekstrem gradyan arttırma tekil modelleri ve LSTM, CNN algoritmalarının hata oranları ve eğitim süreleri sonuçları karşılaştırıldığında HTM modelinin MSE, MAE ve MAPE hata oranlarının diğer modellerden daha düşük olduğu gözlenmiştir. Kullanılan veri seti sayısı ile eğitim süreleri karşılaştırıldığında ise HTM modelinin diğer modellere göre daha kısa bir sürede eğitim aşamasını gerçekleştirildiği görülmektedir. Sonuç olarak HTM modeli MSE, MAE, MAPE ve eğitim süresi metrikleri bakımından diğer modellere göre daha üstün performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study introduces a novel Hybrid Ensemble Model (HTM) designed to predict the magnitude of potential earthquakes centered around the North Anatolian Fault Line (KAFH). The study focuses on the KAFH and San Andreas Fault Line (SAFH) data obtained from the United States Geological Survey(USGS). Study results indicate mean squared error (MSE) value of 0.011, root mean squared error (RMSE) value of 0.108, mean absolute error (MAE) value of 0.064, mean absolute percentage error (MAPE) value of 0.268 and execution time of 2.44 seconds for the HTM. While comparing the results of the HTM model with the error rates and execution times of the support vector, k nearest neighbors, decision tree, random forest regression, extreme gradient boosting singular models and LSTM, CNN algorithms it is observed that the HTM model has lower MSE, MAE and MAPE error rates than the other models. As the number of data sets used is compared with the execution times it is evident that the HTM model achieves the training phase in a shorter time oppose the other models. In conclusion the HTM model has demonstrated superior performance in terms of MSE, MAE, MAPE and execution time metrics compared to other models.