Ticari işletme kirası
Commercial enterprise lease
- Tez No: 854004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ticari işletme kirası sözleşmesi, kiracı ve kiraya verenin çeşitli ekonomik veya kendilerinden kaynaklanan nedenlerle akdettikleri ve ürün kirası sözleşmesinin önemli bir türü olması nedeniyle, işbu çalışmamızda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Konumuz itibariyle öncelikli olarak Türk Borçlar Kanunu 357 ve devamı maddelerinde yer alan ürün kirası sözleşmesine ilişkin genel esaslar ile sözleşmenin konusunu teşkil eden ticari işletme kavramı hakkında geniş açıklamalarda bulunulmuştur. Ticari işletme kirası sözleşmelerinde kiracının asli edim yükümlülüklerinden olan ve ürün kirası sözleşmesini diğer kira sözleşmelerinden ayıran en önemli özelliği olan kiracının işletme yükümlülüğü de detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmamız giriş bölümü hariç iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ticari işletme kavramı ve ürün kirası sözleşmesine ilişkin genel esaslar ile, ticari işletme kirası sözleşmesinin kurulması, şekli ve hukuki niteliği ile tarafların hak ve borçları ile ticari işletme kirası sözleşmesi ile benzer hukuki işlemler karşılaştırılmalı incelenmiştir. İkinci bölümde ise ticari işletme kirası sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermenin doğurduğu hukuki sonuçlar detaylı şekilde izah edilmiştir. Çalışmamızda, günümüzdeki ticari gereksinim ve kararlar çerçevesinde uygulaması artan ticari işletme kirası sözleşmesine ilişkin olarak açıklık getirmek amaçlanmıştır. Ayrıca ticari işletme kirası sözleşmesini güncel mevzuat ve Yargıtay kararları kapsamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Commercial enterprise lease agreements have been comprehensively examined in this study, as it constitutes a significant type of lease contract entered into by the lessee and the lessor for various economic or personal reasons. In the context of our topic, the general principles regarding the lease of goods contract outlined in Turkish Code of Obligations Article 357 and subsequent articles, as well as detailed explanations about the concept of a commercial enterprise, which forms the subject of the contract, have been prioritized. The lessee's primary obligation, which distinguishes the commercial enterprise lease contract from other lease agreements and constitutes a crucial aspect, namely the lessee's obligation to operate, has also been thoroughly examined. In this regard, our study consists of two sections, excluding the introductory section. The first section extensively covers the general principles of the concept of a commercial enterprise and the lease of goods contract. It delves into the establishment, form, and legal nature of the commercial enterprise lease agreement, as well as the rights and obligations of the parties. Furthermore, a comparative analysis is conducted between the commercial enterprise lease contract and similar legal transactions. The second section provides a detailed explanation of the termination of the commercial enterprise lease agreement and the legal consequences arising from such termination. The purpose of our study is to provide clarity regarding the increasingly applied commercial enterprise lease agreement within the framework of contemporary commercial needs and decisions. Additionally, we aim to evaluate the commercial enterprise lease agreement in light of current legislation and decisions of the Court of Cassation.