Kozmetik sektöründeki satış promosyonlarına yönelik tüketicinin algısı ve satın alma alışkanlıklarına dair nitel bir araştırma
A qualitative research on consumer perception and buying habits towards sales promotions in the cosmetic industry
  1. Tez No: 854005
  2. Yazar: BERÇİN EYECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Satış promosyonları, gelişen teknoloji ve günümüz şartlarıyla birlikte tüketiciye ulaşmak, satın almaya teşvik etmek ve harekete geçirmek amacıyla markaların sıklıkla kullandığı en etkili pazarlama araçlarından biridir. Günümüzde her bir insan tüketici adayıdır ve markalar tüketiciye doğru ve etkili bir şekilde ulaşmak için çaba göstermektedir. Kozmetik sektörü ise küreselleşen dünyada ihtiyaçların çeşitlenmesi ve özellikle kadın tüketicilerle birlikte milyonlarca tüketicinin ilgi alanına giren ve kendi içerisinde de çeşitli markaları barındıran pazardaki payını her geçen gün büyüten bir sektör haline gelmiştir. Kozmetik sektöründeki işletmeler de rakiplerinden farklılaşarak benzer ürünler içerisinde ön plana çıkıp tüketiciyi satın almaya ikna edebilmek için farklı pazarlama faaliyetleri yapmaktadır. Satış promosyonları da kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan ve tüketiciye ulaşarak tüketicinin satın alma davranışında etkili olan bir pazarlama faaliyetidir. Bu çalışmada kozmetik markalarının yaptığı satış promosyon faaliyetlerinin tüketici algısındaki yeri ve satın alma alışkanlıklarına olan yansıması incelenmiş ve bu sebeple tüketici içgörüsüne başvurularak nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak odak grup görüşmesi yapılmıştır. Kozmetik sektörüne ilgisi olan 25-35 yaş aralığında meslek sahibi, üst orta gelir grubu içerisinde yer alan 8 kadın katılımcıdan oluşan bir odak grup görüşmesi yapılmıştır. Bu sonuçlar yaşları 25-35 arasında değişen 8 kadın katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's conditions and with devoloping technology, sales promotions are one of the most effective marketing tools frequently used by brands to reach consumers, encourage them to buy, and motivate them to take action. Nowadays, every person is a potential consumer and every brands strive to reach consumers accurately and effectively. The cosmetic industry has become a sector that attracts the attention of millions of consumers, especially female consumers, with the diversification of needs in the globalizing world, and grows its share in the market day by day with its various brands. Businesses in the cosmetics industry also carry out different marketing activities in order to differentiate themselves from their competitors and to stand out among similar products and persuade the consumer to purchase them. Sales promotions are also a marketing activity that is frequently used in the cosmetics industry and is effective in reaching the consumer and influencing the consumer's purchasing behavior. In this study, the place of sales promotion activities of cosmetic brands in consumer perception and their reflection on purchasing habits was examined, and for this reason, a qualitative research was conducted by consulting consumer insight. In this study, focus group interviews were used as the focus group. A focus group discussion was held with 8 female participants, aged between 25-35, who are interested in the cosmetics industry, and who are in the upper middle income group. This thesis results are limited to the answers given by 8 female participants aged between 25-35.