Fizik öğretmenlerinin STEM ders planları ve sınıf içi uygulama deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of physics teachers' STEM lesson plans and in-class application experiences
  1. Tez No: 854006
  2. Yazar: SERİM DURMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada 2014-2021 yılları arasında BAU STEM'in mesleki gelişim programına katılan, STEM Lider Öğretmen Sertifikasına sahip tüm fizik öğretmenleri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında mesleki gelişim programını başarı kriterlerini tamamlayarak bitirmiş ve sertifikasını almış fizik öğretmenleri araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma, eğitim programını başarıyla tamamlamış, sertifikasını almış 65 fizik öğretmeni ile yapılmıştır. Öğretmenlerin STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim Programı kapsamında itslearning platformuna yükledikleri STEM ders planı ve öz değerlendirme formları veri toplama aracı olarak kullanılmıştır Tematik içerik analizi ve doküman analizi yöntemleri kullanılarak bu veriler analiz edilmiştir. Ders planlarını incelenen öğretmenlerin, bu planları hazırlarken öğrenci hazır bulunuşluluklarını göz önünde bulundurdukları görülmüştür. Öğrencilerin STEM derslerine müfredat derslerine oranla daha ilgi ve merakla katıldıkları, derslerin disiplinler arası bağlantılı olmasından ötürü konu ve kazanımları daha kolay kavradıkları tespit edilmiştir. Web2.0 araçları kullanılarak derslerin öğrenciler için daha keyifli hale geldiği ve konu kazanımlarının öğrenciler tarafından daha kolay kavrandığı gözlemlenmiştir. Pandemi sebebiyle online işlenen derslerde devamsızlık, öğrencilerin derse katılımı ve ürün çıkarma konularına sorunlar yaşanmış, öğretmenlerin bazıları zümre içi veya zümreler arası destek alamadıkları gözlenmiştir. Araştırmacılar için paylaşılan öneriler ise STEM derslerine ayrılan sürenin daha fazla olması, STEM eğitimi tüm okullarda ve tüm sınıflarda yaygınlaştırılması, öğretmenler için STEM eğitimleri arttırılıp, öğretmenler de her yıl süreçte aktif tutularak, donanımlarının arttırılabileceği şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, all physics teachers who participated in BAU STEM's professional development program between 2014-2021 and have STEM Leader Teacher Certificate constitute the population of the research. Physics teachers who completed the professional development program by completing the success criteria and received their certificate in the 2020-2021 academic year constitute the sample of the research. The study was conducted with 65 physics teachers who successfully completed the training program and received their certificates. The STEM lesson plans and self-evaluation forms uploaded by the teachers to the itslearning platform within the scope of the STEM Leader Teacher Professional Development Program were used as data collection tools. These data were analyzed using thematic content analysis and document analysis methods. It was observed that the teachers whose lesson plans were examined took student readiness into consideration when preparing these plans. It has been determined that students participate in STEM courses with more interest and curiosity than curriculum courses, and that they comprehend the subjects and outcomes more easily due to the interdisciplinary connection of the courses. It has been observed that by using Web2.0 tools, lessons become more enjoyable for students and subject outcomes are understood more easily by students. Due to the pandemic, there were problems with absenteeism, student participation in classes and product production in online courses, and it was observed that some teachers could not receive support within or between groups. The suggestions shared for the researchers were that the time allocated to STEM courses should be increased, STEM education should be disseminated in all schools and all classes, STEM training for teachers could be increased, and teachers' equipment could be increased by keeping them active in the process every year.