Tekirdağ-Barbaros kıyı bandında yapısal ve ekolojik değişmeler
- Tez No: 85401
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
l.OZET VE ABSTRACT 1.1. ÖZET: Tekirdağ'ın batı kesimindeki Barbaros Beldesi'nin konumu, iklimi, bitki örtüsü, toprak özellikleri incelenmiştir. Bu özelliklerin yerleşime, turizme ve bunlara bağlı gelişmeye müsait olduğu gözlenmiştir. Sosyo - ekonomik yapı ile bu yapının yer aldığı ekolojik ortamın özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ekonomik yapının ne ölçüde değiştiği tespit edilmiştir. Ekonomi'nin gelişmesinde yardımcı olan sanayi ve turizmin durumu incelenmiştir. Bunların denize ve çevreye hızla yük getirdikleri izlenmiştir. Bu bakımdan bundan sonraki gelişim parametrelerinin üzerinde titizlikle durulması ve gerekli önlemlerin alınması kaçınılmazdır. 1.2. ABSTRACT The Clemeta plant, and soil candition of the Barbaros Belde area in the western section of Tekirdağ has been studied. According to the report, the area was considered to be surtelde for settement and tourism. In the area where the study took place, the social economic infrastructure needs developing however, it is being investigated has to help improve the economic development of the area. We have seen to rapid development of the sumounding marine and environmental conditions. As a result of these investigation, It is necessary that the change to capitalise on the great apportunity to develop the area is not missed. IV
Özet (Çeviri)