Tekirdağ'ın iklim özellikleri
The climate features of Tekirdag
- Tez No: 215472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tekirdağ'ın İklim Özellikleri? konulu bu çalışmada Tekirdağ'ın klimatik özelliklerinin incelenmesinde öncelikle planetar (gezegensel) etkenler dikkate alınmıştır. 40º59´ kuzey enleminde bulunan Tekirdağ orta enlemler sahasında bulunmaktadır. Dolayısıyla esasen orta enlemlerin ılıman iklimleri alanına girmektedir. Tekirdağ konumu nedeniyle N'den polar, S'den tropikal hava kütlelerinin etki alanı içinde kalmaktadır. Bu bakımdan Tekirdağ dinamik klima açısından bir geçiş alanı üzerindedir. Tekirdağ iklimi coğrafi konumun etkisi yanında topografik şartların etkileriyle de özellikler kazanmıştır.İncelemede kullanılan meteorolojik veriler Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün Tekirdağ Meteoroloji İstasyonu rasat kayıtlarından alınmıştır. İncelemeye esas olan veriler 1975-2005 yılları aralığını kapsamaktadır. Alınan verilerin analizi yapılarak, bilgiler tablo ve şekillerin oluşturulmasında ve hesaplamalarda kullanılmış, Türkiye ve Tekirdağ iklimi ile ilgili önceki çalışmalardan olabildiğince yararlanılmıştır. Planeter etmenlerin değerlendirilmesinde genel klimatoloji bilgileri kullanılmıştır. İklim elemanlarının büyük bölümü ele alınarak Tekirdağ'ın iklim özellikleri ortaya konmuştur. Sıcaklık elemanı ile ilgili bir çok açıdan analizler yapılmış, don olayı, toprak sıcaklıkları ve deniz suyu sıcaklıkları da incelenmiştir. Basınç dağılımı genel olarak incelenmiştir. Rüzgarlar aylık, mevsimlik ve yıllık olarak analiz edilmiş, Rubinstein formulüne göre hakim rüzgar yönü ve frekansı yıllık ve mevsimlik olarak hesaplanmıştır. Nemlilik, bulut kapalılığı ve sisli günler incelemeleri yapılmıştır. Yağışın aylık ve yıllık ortalamaları değerlendirilmiş, yağış şiddeti, yağışlı günler sayısı ve yağış etkinliği tespit edilmiştir. İnceleme alanının su blançosu yapılmış, su noksanı ve su fazlası olan ayları tespit edilmiştir. Yağış etkinliğinin tespitinde Erinç, De Martonne, Thornthwaite metodları karşılaştırmalı olarak kullanılmıştır.Tekirdağ'ın kurak yarı nemli 2. dereceden mezotermal kışın orta derecede su fazlası görülen iklim tipi içinde bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study of ?The Climate Features of Tekirdag?, planetary factors are considered to analyse Tekirdag?s climatic features. The latitude of Tekirdag is 40?50? N. Tekirdag is in middle latitude area. So, it is substantially in the temperate climates of middle latitudes. Because of Tekirdag?s situation, it is impressed by polar atmospheric mass from North and tropical atmospheric mass from South. In this regard, through the dynamic climate, Tekirdag is in the transitional area. Tekirdag?climate has gained its features from the effect of geographical situation and also from the topographic conditions.The meteorological information in this study are gotten from Ministerial Meteorological Affairs Head Office?s (Devlet Meteoloji İşleri Genel Müdürlüğü) Tekirdag Meteorological Station?s observation records. The data based on this study are involved between years 1975 and 2005. Received data is analyzed, and the reports are used in the charts and also in the contitution and calculation of the illustrations. It is also profited from former studies of Turkey and Tekirdag?s climate. General climatology reports are used for evaluation of planetary factors. Tekirdag?s climate features are introduced by taking up most of climate elements. Various analysis related to heat elements are made. Also frost event, soil temperature and sea water temperature are studied. In the drawings of diagrams 5 ?C gaps are used. Pressure dispersion are generally studied. Winds are analyzed by monthly, seasonal and annual. Dominant wind direction and frequence are calculated by monthly and annual according to Rubinstein Formula. Moistness, closed clouds and foggy days are studied. Annual average of fall is evaluated. Rainfall intensity, numbers of rainy days and rainfall efficiency are determined. Water balance-sheet of analyzed land is done. Lack of water and water surplus in which months are determined. Erinç, De Martonne, Thornthwaite methods are comparatively used in determination of fall efficiency.It is seen that Tekirdag?s climate type is arid, semi-humid, mezotermal from the second degree in summer, and in winter it is in the climate type which is found surplus water in medium degree.