Dil ve konuşma bozukluğu tanısı olan çocukların annelerinin psikolojik sağlıklarının incelenmesi
Examination of psychological health of mothers of children diagnosed with language and speech disorder
  1. Tez No: 854015
  2. Yazar: RÜVEYDA REFİA KARDAŞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların annelerinde psikolojik sağlıklılığın (depresyon, anksiyete, stres) yordayıcısı olarak psikolojik sağlamlık, öz şefkat ve bazı sosyo-demografik özelliklerin rolünü incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2023 yılı içerisinde Erzurum ilinde yaşayan, dil ve konuşma bozukluğu tanısı almış çocuğu olan toplam 200 anneden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri içinde Demografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, annelerin psikolojik sağlamlık ve öz şefkat düzeylerinin depresyon, anksiyete ve stres üzerindeki etkileri incelendiğinde hem psikolojik sağlamlık hem öz şefkatin; depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini negatif yönde ve anlamlı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Depresyonun %19,2'si (β2=0,192) psikolojik sağlamlık ile %18,3'ü (β2=0,183) ise öz şefkat ile açıklanabilmektedir. Anksiyetenin %6,5'i (β2=0,065) psikolojik sağlamlık ile %17,4'ü (β2=0,174) ise öz şefkat ile açıklanabilmektedir. Stresin %8,9'u (β2=0,089) psikolojik sağlamlık ile %31'i (β2=0,310) ise öz şefkat ile açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the role of psychological resilience, self-compassion, and certain socio-demographic characteristics as predictors of psychological well-being (depression, anxiety, stress) in mothers of children with language and speech disorders. The study was conducted following a correlational screening model, and the sample of the study consists of a total of 200 mothers living in the province of Erzurum in 2023, each having a child diagnosed with language and speech disorders. Data for the study were collected using a questionnaire that included a Demographic Information Form, Short Psychological Resilience Scale, Self-Compassion Scale, and Depression-Anxiety-Stress Scale. Multiple regression analysis was applied to analyze the research data. As a result of the research, when the effects of mothers' psychological resilience and self-compassion levels on depression, anxiety and stress were examined, it was concluded that both psychological resilience and self-compassion negatively and significantly affected depression, anxiety and stress levels. 19.2% (β2=0.192) of depression can be explained by psychological resilience and 18.3% (β2=0.183) by self-compassion. 6.5% (β2=0.065) of anxiety can be explained by psychological resilience and 17.4% (β2=0.174) by self-compassion. 8.9% (β2=0.089) of the stress can be explained by psychological resilience and 31% (β2=0.310) by self-compassion.