Beliren yetişkinlerin psikolojik iyi oluşlarının gelecek algısı ve belirsizliğe tahammülsüzlük açısından incelenmesi
Investigation of psychological well-being of emerging adults in terms of future perception and intolerance to uncertainty
  1. Tez No: 854016
  2. Yazar: KÜBRA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada yaş, cinsiyet, medeni durum, algılanan ekonomik durum, yurt dışına gitme durumu, yurt dışından dönme durumu, belirsizliğe tahammülsüzlük alt boyutları (belirsizlik stres verici ve üzücüdür, olumsuz benlik değerlendirmeleri, geleceği bilmemek rahatsız edicidir, belirsizlik eyleme geçmemi engelliyor), gelecek kaygısı alt boyutları (gelecek korkusu, gelecekten umutsuzluk) ve olumlu gelecek beklentisinin psikolojik iyi oluşu yordama rolü incelenmiştir. Çalışmaya 2022-2023 yıllarında yaşamını Türkiye'de sürdüren 18-29 yaş aralığında 450 (255 kadın, 195 erkek) kişi dahil olmuştur. Araştırmanın verileri; psikolojik iyi oluş için Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ), gelecek kaygısı için Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği (ÜÖGKÖ), gelecek beklentisi için Olumlu Gelecek Beklentisi Ölçeği (OGBÖ), belirsizliğe tahammülsüzlük için Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeğiyle (BTÖ) ve Demografik Bilgi Formuyla elde edilmiştir. Çalışma verilerinin analizi hiyerarşik regresyon analiziyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın analizleri sonucunda yaş, algılanan ekonomik durumun düşük olması, yurt dışına çalışmak için gitmek isteme, yurt dışından dönmede kararsız olma, belirsizliğe tahammülsüzlük alt boyutlarından olumsuz benlik değerlendirmeleri, gelecek kaygısı alt boyutlarından gelecekten umutsuzluk ve olumlu gelecek beklentisi değişkenlerinin beliren yetişkinlerin psikolojik iyi oluşlarını anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Tüm bu değişkenler varyansın %51'ini açıklamaktadır. Araştırma sonuçları alan yazın bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the predictive role of age, gender, marital status, percevied economic situation, intention to work abroad, indecision about returning from abroad, sub-dimensions of intolerance of uncertainty (uncertainty is stressful and upsetting, negative self-evaluations, not knowing the future is disturbing, uncertainty prevents taking action), sub-dimensions of future anxiety (fear of the future, hopelessness about the future), and positive future expectations in psychological well-being was examined. The study included 450 individuals aged 18-29 (255 females, 195 males) living in Türkiye between the years 2022 and 2023. The research data were obtained using the Psychological Well-Being Scale for psychological well-being, the Future Anxiety Scale for University Students for future anxiety, the Positive Future Expectations Scale for future expectations, the Intolerance of Uncertainty Scale for intolerance of uncertainty, and the Demographic Information Form. The analysis of the study data was conducted through hierarchical regression analysis. The results of the study revealed that age, low percevied economic situation, the desire to work abroad, indecision about returning from abroad, negative self-evaluations from the sub-dimensions of intolerance of uncertainty, hopelessness about the future from the sub-dimensions of future anxiety, and positive future expectations significantly predicted the psychological well-being of emerging adulthood. These variables collectively explained 51% of the variance. The research findings have been discussed within the context of the literature.