Akademik erteleme ile sürekli kaygı arasındaki ilişkide davranışsal duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü
The mediating role of behavioral emotion regulation strategies on the relationship between academic procrastination and trait anxiety
  1. Tez No: 854028
  2. Yazar: ENGİN YÜZAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY AKYUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, akademik erteleme ile sürekli kaygı arasındaki ilişkide davranışsal duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, psikiyatri tanısı olmayan ve psikiyatrik bir tedavi almayan ve 18-63 yaş aralığında 349 (258 kadın, 91 erkek) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Tuckman Erteleme Ölçeği, Davranışsal Duygu Düzenleme Ölçeği (DDDÖ) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri-Sürekli Kaygı Formu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda akademik erteleme ile sürekli kaygı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Akademik erteleme ile uyumsuz duygu düzenleme stratejileri olan geri çekilme ve görmezden gelme) arasında pozitif yönde, uyumlu duygu düzenleme stratejilerinden biri olan etkin şekilde yaklaşma arasındaysa negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sürekli kaygı ile davranışsal duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi, yalnızca geri çekilmenin sürekli kaygıyı pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Akademik erteleme ile sürekli kaygı arasındaki ilişkide, davranışsal duygu düzenleme stratejilerinin aracı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of behavioral emotion regulation strategies in the relationship between academic procrastination and trait anxiety was investigated. The sample of the study consists of 349 (258 female, 91 male) university students between the ages of 18-63, who do not have a psychiatric diagnosis and do not receive a psychiatric treatment. Tuckman Procrastination Scale, Behavioral Emotion Regulation Questionnaire (BERQ) and State-Trait Anxiety Inventory-Trait Anxiety Form were used as data collection instruments in the study. As a result of the analysis, a significant positive relationship was found between academic procrastination and trait anxiety. A positive significant relationship was found between academic procrastination and the maladaptive emotion regulation strategies withdrawal and ignorince, and a negative significant relationship between active approaching, one of the adaptive emotion regulation strategies. Examination of relationship between trait anxiety and behavioral emotion regulation strategies revealed that only withrawal positively predicts trait anxiety. It was concluded that behavioral emotion regulation strategies had a mediating effect on the relationship between academic procrastination and trait anxiety. The findings in the study were discussed with the information in the literature and suggestions were made for future research.