Beliren ve yerleşik yetişkinlik dönemlerindeki kadınlarda ebeveyn tutumları ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide öz yeterliğin aracı rolü
The mediational role of self-efficacy in the relationship between parental attitudes and relationship satisfaction in women in emerging and established adulthood periods
- Tez No: 854036
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada beliren ve yerleşik yetişkinlik dönemindeki kadınlarda ebeveyn tutumları ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide öz yeterliliğin aracı rolü incelenmiştir. Bu çalışmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş aralığındaki 207 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde katılımcılar sırasıyla“Demografik Bilgi Formu”,“Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği”“İlişki Doyumu Ölçeği”“Öz-Yeterlik Ölçeği”formlarını doldurmuşlardır. Formlar katılımcılara sosyal medya platformları aracılığıyla ulaştırılmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkileri analiz edebilmek için Normallik Testi, Pearson Korelasyon, Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü ANOVA, Post Hoc ve Regresyon (Process Macro) testleri yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre beliren ve yerleşik yetişkinlik dönemindeki kadınlarda ebeveyn tutumları ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide öz yeterliliğin aracı rolü bulunamamıştır. Çalışmanın ortaya çıkardığı diğer sonuçlara göre katılımcıların dahil oldukları yaş grubuna göre (beliren yetişkinlik/yerleşik yetişkinlik) annelerinin ve babalarının kendilerine gösterdikleri denetim/kontrol tutumlarına ve babalarının gösterdiği kabul/ilgi tutumlarına dair algılarında anlamlı bir fark olmadığı gözlemlenmiştir. Katılımcıların dahil oldukları yaş grubuna göre annelerinin kendilerine gösterdikleri kabul/ilgi tutumlarına dair algılarında ise anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of self-efficacy in the relationship between parental attitudes and relationship satisfaction in women in emerging and established adulthood was examined. The sample of this study consists of 207 female participants between the ages of 18-45 living in Turkey. During the data collection process, participants filled out the“Demographic Information Form”,“Child Raising Attitudes Scale”,“Relationship Satisfaction Scale”and“Self-Efficacy Scale”forms. The forms reached the participants via social media. In order to analyze the relationships between variables in the study, Normality Test, Pearson Correlation, Independent Sample T-Test, One-Way ANOVA, Post Hoc and Regression (Process Macro) tests were performed. According to the results of the study, it was seen that self-efficacy did not have a mediating role self-efficacy in the relationship between parental attitudes and relationship satisfaction in women in emerging and established adulthood. According to other results of the study, it was observed that there was no significant difference in the participants' perceptions of the supervision/control attitudes shown by their mothers and fathers and the acceptance/care attitudes shown by their fathers, depending on their age group (emerging adulthood/established adulthood). It was observed that there was a significant difference in the participants' perceptions of their mothers' attitudes of acceptance/care towards them, depending on their age group.