İzmir kenti bostanlı sahilinin mekânsal kalite açısından incelenmesi
Investigation of İzmir city Bostanli beach in terms of spatial quality
  1. Tez No: 854041
  2. Yazar: ROJDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kentlerin artan nüfusu ve hızlı yapılaşma kentsel açık alanların varlığının önemini arttırmaktadır. Kent kullanıcıları günlük yaşamlarındaki sıkıntı ve stresten uzaklaşabilecekleri kentsel mekânlara ihtiyaç duymaktadırlar. Kentsel mekânlar kullanıcıların ihtiyaç duyduğu gereksinimlerini karşılama potansiyeline sahip olması yönüyle kent içindeki en aktif alanlardandır. Bu alanların kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor olması mekân kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Mekân kalitesi kullanıcı temelli bir kavram olup daha yaşanılabilir konforlu alanlar sağlamayı amaç edinmektedir. Bu kapsamda yapılan literatür araştırmaları sonucunda bir mekânın kalitesinin belirlenebilmesi için işlev, estetik, düzen ve cazibe gibi kriterler ortaya çıkmaktadır. Araştırma kapsamında İzmir ili Karşıyaka ilçesinde yer alan Bostanlı sahili mekânsal kalite kriterleri doğrultusunda incelenmiştir. Çalışma alanı içinde yer alan mevcut yapısal elemanların tamamı ayrı ayrı ele alınarak alanla olan ilişkisi ve faydası incelenerek mekân kalitesi kapsamında değerlendirilmiştir. Alan belirlenen kalite kriterleri doğrultusunda incelenerek kullanıcıların beklentilerini karşılayan alanların kalite yönünden pozitif olduğu saptanmıştır. Mekânsal gözlem sonucunda elde edilen verilerin olumlu sonuçlarına göre, çalışma alanının kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren kaliteli bir kentsel mekân olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing population of cities and rapid construction increase the importance of the existence of urban open spaces. Urban users need urban spaces where they can get away from the boredom and stress of their daily lives. Urban spaces are among the most active areas in the city as they have the potential to meet the needs of the users. The fact that these areas meet the needs of the users is directly related to the quality of the space. Space quality is a user-based concept and aims to provide more livable comfortable spaces. As a result of the literature research carried out in this context, criteria such as function, aesthetics, order and attraction emerge in order to determine the quality of a space. Within the scope of the research, the Bostanlı coast, located in Karşıyaka district of İzmir province, was examined in accordance with spatial quality criteria. All of the existing structural elements in the study area were handled separately and evaluated within the scope of space quality by examining their relationship and benefit with the area. The area was examined in accordance with the determined quality criteria and it was determined that the areas that met the expectations of the users were positive in terms of quality. According to the positive results of the data obtained as a result of spatial observation, it has been determined that the study area is a quality urban space that meets the needs of the users.