Sosyal medyanın toplumsal harekete etkisi: Kırgızistan 2020 Ekim olayları örneği
The effect of social media on social movement: The example of Kyrgyzstan 2020 October events
- Tez No: 854074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OSMAN OLKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, toplumsal hareketlerin ve sosyal medyanın etkileşimini incelemek amacıyla Kırgızistan'daki 2020 Ekim olayları örneği üzerinde yazılmıştır. Kırgızistan'daki bu olaylar, siyasi istikrarsızlık, hükümet değişiklikleri ve toplumsal hareketlerin karmaşıklığı açısından önemli bir konudur. Sosyal medyanın bu olayların şekillenmesindeki rolü, tezin ana odak noktasını oluşturmaktadır. Zira son yirmi yılda dünya çapında ortaya çıkan toplumsal hareketlerin düzenlenmesinde sosyal medyanın büyük etkisi olduğu literatürde kabul görülen bir yaklaşımdır. Çalışma, toplumsal hareketler ve sosyal medya arasındaki ilişkiyi anlamak için önceki çalışmaları gözden geçirerek bu bağlamda sosyal medyanın toplumsal hareketlerin organizasyonu, iletişimi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu bağlamda 2020 Ekim olayları sırasında sosyal medyayı aktif kullanan kanaat önderlerinin olay çıkışından bitimine kadar izlenen süreçte halkı örgütleme, bir araya toplama, ortak bir kamuoyu oluşturmada sosyal medyanın nasıl rol oynadığı araştırılmıştır. Çalışmada saha araştırması yöntemi kullanılmış ve veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği seçilmiştir. Bu eksende seçilen katılımcılarla yapılan görüşmeler analiz edilmesinden sonra, sosyal medyanın Ekim olaylarının bilgi akışında ve protestocular arasında bağlantı kurma süreçlerinde önemli bir rol oynadığı bulgulanmıştır. Kanaat önderleri sosyal medya üzerinden ortak bir kamuoyu üretemediği ve olayın organizasyon sürecinde seçkin değil yardımcı araç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on the example of the October 2020 events in Kyrgyzstan in order to examine the interaction of social movements and social media. These events in Kyrgyzstan are an important issue in terms of political instability, government changes and the complexity of social movements. The role of social media in shaping these events is the main focus of this thesis. It is an accepted approach in the literature that social media has a great impact on the regulation of social movements that have emerged around the world in the last twenty years. The thesis reviews previous studies to understand the relationship between social movements and social media and in this context, examines the effects of social media on the organization, communication and influence of social movements. It also provides basic information based on social movements in the history of Kyrgyzstan before and after independence. In this context, it was investigated what role social media played in organizing and gathering the public. Creating a common public opinion in the process followed by the opinion leaders who actively used social media during the October 2020 events from the event to its end. Field research method was used in the study and semi-structured interview technique was chosen as the data collection method. After analyzing the interviews with the participants selected in this axis, it was found that social media played an important role in the flow of information of these events and the processes of connecting protesters. It has been observed that opinion leaders cannot create a common public opinion through social media and that it is an auxiliary tool, not an elite one, in the organization process of the event.