Sosyal medyanın gündem belirleme etkisi: Twitter'da hak aramak ve talepte bulunmak
The agenda setting effect of social media: Claiming rights and requisition on Twitter
  1. Tez No: 802258
  2. Yazar: FERHAT FERİK
  3. Danışmanlar: DR. DEVRİM İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gündem belirleme araştırmaları, sosyal medyanın kitleselleşmesiyle yeni boyutlar kazanmıştır. Özellikle liberal-çoğulcu kuramların öngördüğü medyanın dördüncü güç olma nosyonu, yeni iletişim ortamında bir kez daha sınanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bireylerin Twitter üzerinden hak arayışı ve taleplerini inceleyerek, gündem oluşturmada kullanılan sistematiği anlamaktır. Bu amaçla, 1 Kasım 2020 ile 1 Kasım 2021 arasındaki 1 yıl boyunca, Türkiye Twitter gündemi takip edilmiş, bireysel veya toplumsal hak arama, talepte bulunma niteliği taşıyan 82 tweet derlenmiştir. Bu veri setinin oluşturulmasında Twitter'ın gündem özelliği (Top Trend) ve“gözünden kaçırdıysan”özelliği kullanılmıştır. Elde edilen veri setindeki tweetler arasından 46'sı,“kamu yöneticilerini, ilgilileri ya da kamuoyunu harekete geçirmede başarılı olma”kriterine göre ayrı bir veri setinde toplanmıştır. Bu yeni veri setindeki tweetler, niteliksel içerik analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, bireysel hak arama ve talepte bulunma özelliği taşıyan tweetlerin sonuç almasındaki başlıca faktörün sanıldığı gibi yüksek takipçi sayısı veya yüksek etkileşim olmadığını göstermektedir. Takipçi sayısı çok yüksek olmamasına karşın kimi kullanıcıların kitlelere ve ilgili kişilere ulaşıp, sonuç alabildikleri görülmüştür. Twitter'ın etkili bir sanal kamuoyu yaratabilmesi, sosyal medyanın günümüz ve gelecek için kamu politikaları konusunda oldukça önemli bir güç olduğunu göstermektedir. Twitter, ulaşılması güç olan kişi ve kurumlara ulaşmada ve hak aramada etkili bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of social networks has given agenda-setting research new dimensions. The principle of the fourth estate, suggested by liberal-pluralist theories, is particularly being put to the test in the new communication environment. This study aims to understand the system used in setting the agenda by examining the claiming rights and demands of individuals on Twitter in Turkey. For this purpose, 82 tweets that call for individual or societal claiming rights have been compiled from the Turkish Twitter agenda over the course of a year, between November 1, 2020, and November 1, 2021. The dataset was obtained using the“in case you missed it”feature and the Twitter agenda (Top Trend). From the current dataset, 46 tweets that 'successfully mobilised public administrators, relevant people, or public opinion' were collected in a separate dataset. The tweets in this new dataset were examined using qualitative content analysis. According to the findings, as opposed to what is generally believed, the number of followers or interactions is not the primary factor influencing the success of tweets made by people asserting their rights and demands. Some users have been reported to be able to reach large audiences and important people and achieve results, despite having a relatively low number of followers. Twitter's capability to generate a potent virtual public opinion suggests that social media holds significant influence over shaping public policies for the present and future. Twitter is a useful tool for contacting difficult-to-reach administrators and policymakers.