İbâdiyye'nin haricilik mezhebine nispeti -iman amel bağlamında-
The relation of ibazis to the Kharijiyya sect in context of faith
- Tez No: 854087
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hz. Ali döneminde iki Müslüman grup arasında cereyan eden Sıffîn Savaşı'nda Tahkim'e karşı gelerek siyasi bir grup olarak ortaya çıkan Hâricîler hicri altmış dört yılında fırkalara ayrılmışlardır. İbâdiyye ise gerek klasik kaynaklarda gerek günümüz kaynaklarında Hâricîlerin bu fırkalarından günümüzde yaşayan ve en ılımlı fırkası olarak tasnif edilmektedir. İbâdi araştırmacıları eserlerinde Hâricîlerle anılmaktan hoşnut olmadıklarını belirterek yapılan bu tasnife karşı çıkmaktadırlar. Bir mezhebi, mezhep taassubuna maruz kalmadan tanıyabilmek için o mezhebe tabi olanların eserlerine de bakmak elzemdir. Bir mezhebi diğer mezhepten ayrı kılan birçok görüşleri olabilir ancak mezheplerin birçok görüşü iman amel ayrımındaki görüşleri neticesinde şekillenmektedir. Çünkü Cemel ve Sıffin Savaşı'nda Müslümanların birbirlerini öldürmesi üzerine mezhepler arasında büyük günahın mahiyeti, büyük günah işleyen kişilerin mümin sayılıp sayılmayacağı ve ahiretteki durumları konusunda mezheplerin görüşleri genelde amelin imandan bir parça olup olmadığı görüşlerinin neticesinde şekillenmiştir. Bundan dolayı bu çalışmada İbâdiyye'nin Hâricîlik mezhebine nispet edilmesi iman amel bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hz. The Kharijites, who emerged as a political group by opposing the Arbitration in the Battle of Siffin, which took place between two Muslim groups during the reign of Ali, split into sects in the year sixty-four of the Hijri. Ibadiyya, on the other hand, is classified as the most moderate sect alive today among the sects of the Kharijites, both in classical sources and in today's sources. Ibâdi researchers oppose this classification by stating that they do not like being mentioned with Kharijites in their works. In order to get to know a sect without being exposed to sectarian bigotry, it is essential to look at the works of those who follow that sect. A sect may have many views that distinguish it from another sect, but many of the views of sects are shaped as a result of their views on the distinction between faith and deeds. Because, after Muslims killed each other in the Battle of Jamal and Siffin, the views of the sects on the nature of the major sin, whether people who committed major sins will be considered believers, and their status in the afterlife were generally shaped as a result of their views on whether deeds are a part of faith or not. Therefore, in this study, the attribution of Ibadiyya to the Kharijites sect will be discussed in the context of faith and deeds.