Antik Çağda dağ kültü: Argaios örneği
Mountain cult in Ancient times: The example of Argaios
- Tez No: 854106
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLSEN ŞERİFE ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
''Antikçağ'da Dağ Kültü; Argaios Örneği'' başlıklı tez çalışmasında, dağ kültünün Antikçağ içerisinde birçok farklı dönem ve kültürlerde ele alınmış ve bu dinsel yaklaşıma bir açıklık getirilmiştir. İnsanlık tarihi boyunca, insanoğlu evrende yer alan her şeyin kutsal bir gücün yarattığına inanmıştır. Onlar için muhakkak yaratıcı gökyüzünün sonsuzluğunda yaşıyor olmalıdır. Bu bağlamda dağlar, tanrıya en yakın yerler olarak seçilmiştir. Bazen tanrının kendisi, bazen dünya ile bağ kurduğu bir merdiven hatta zaman zaman yaşadığı yer olarak düşünülmüştür. İnsan ruhunun, kutsala yakın olma isteğinden kaynaklı olarak da çeşitli sunular yapıp dua ettikleri yerler muhakkak dağlar olmuştur. Tez çalışması kapsamında Mezopotamya ve Anadolu kültürlerinde dağ kültü inancı ele alınmış ve arkeolojik, nümismatik ve antik-modern kaynaklar ışığında dağların kutsallığı hakkında incelemelere yer verilmiştir. Son olarak birçok kültür için önemli bir inanç sistemine sahip olan Argaios Dağı hem dinsel hem de ikonografik olarak ele alınmış ve onun dinsel önemi çeşitli bilgilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Mountain Cult in Antiquity; ”Argaios Example", the mountain cult was discussed in many different periods and cultures in Antiquity and this religious approach was clarified. Throughout human history, human beings have believed that everything in the universe was created by a sacred power. For them, the creator must surely live in the infinity of the sky. In this context, mountains were chosen as the closest places to God. Sometimes it was thought of as the god herself, sometimes as a staircase through which she connected with the world, and sometimes even as the place where it lived. Due to the human soul's desire to be close to the sacred, the places where they made various offerings and prayed were definitely mountains. Within the scope of the thesis, the mountain cult belief in Mesopotamian and Anatolian cultures was discussed and studies on the sanctity of mountains were included in the light of archaeological, numismatic and ancient-modern sources. Finally, Mount Argaios, which has an important belief system for many cultures, is discussed both religiously and iconographically, and its religious importance is supported by various information.