Kapalı ceza infaz kurumlarında sosyalleşme ve ıslah çalışmaların incelenmesi: T tipi örneği
Examination of socialization and correctional studies in closed penal institutions: Type T example
- Tez No: 854132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Suç ve Ceza politikalarındaki iyileşmeler, modernleşme sürecinin temel ölçeklerinden biri kabul edilmektedir. Bununla birlikte yapılan bir kısım araştırmalarda günümüzdeki suçluluk, suça yönelmenin sebeplerinden hareketle ceza infaz kurumlarından yapılan faaliyetlerin suçluların ıslahına etkilerini vurgularken; diğer taraftan suçluların yeniden suç işlemelerinin önlenmesi için mahkûmların gözlemlenmesi hususunu dile getirilmiştir. Ancak infazın iyileştirilmesi, infazın ıslah ile birlikte ele alınması ve bu yönde infaz kurumlarının oluşturulabilmesi, kaynak sorunları nedeni ile yavaş gelişmiştir. Suç ve suçluluğun sürekli artması nedeni ile suçluların suç işleme nedenleri, sosyo-kültürel özellikleri, aile yapısı ve bulunduğu çevre ortamı yapılan sosyolojik araştırmalarda önemli bir problem olarak güncelliğini korumaktadır. Ülkemizde ceza infaz kurumlarında hükümlü veya tutukluların denetim altında tutulması konusunda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çerçevede toplumun suçluya bakışı veya hükümlünün suç işleme sebepleri ele alınan çalışmalarda bahsedilmiştir. Bu çalışmada Ceza infaz kurumuna giren tutuklu veya hükümlünün, verilen ceza hürriyeti bağlayıcı aşamasında Ceza infaz Kurumu kabul süreci, suç tasnifini belirleme, Ceza İnfaz Kurumuna giren tutuklu veya hükümlünün üzerindeki iç dünyası üzerinde oluşabilecek travma etkisi, Ceza infaz Kurumunda yaşanabilecek duygusal, bilişsel ve davranışsal duruma müdahale edecek servis ve görevleri, iyileştirme ve topluma kazandırma amacıyla cezaevinde bireysel özelliklere göre belirlenen programlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Improvements in Crime and Punishment policies are considered as one of the basic measures of the modernization process. However, some researches have emphasized the effects of the activities carried out in penal institutions on the rehabilitation of criminals based on the causes of today's criminality and tendency to crime; on the other hand, the issue of observing prisoners in order to prevent criminals from re-offending has been expressed. However, the improvement of execution, the handling of execution together with rehabilitation and the establishment of execution institutions in this direction have developed slowly due to resource problems. Due to the continuous increase in crime and delinquency, the reasons why criminals commit crimes, their socio-cultural characteristics, family structure and the environment in which they live remain an important problem in sociological research. In our country, various studies have been carried out on keeping convicts or detainees under supervision in penal institutions. In this framework, society's view of the criminal or the reasons for the convict to commit a crime have been mentioned in the studies. In this study, the process of acceptance of the detainee or convict entering the Penal Execution Institution at the stage of binding the sentence, determining the crime classification, the trauma effect that may occur on the inner world of the detainee or convict entering the Penal Execution Institution, the services and duties that will intervene in the emotional, cognitive and behavioral situation that may be experienced in the Penal Execution Institution, and the programs determined according to individual characteristics in prison for the purpose of improvement and reintegration into society were examined.