Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatan hastalarda ilaç kullanımının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of drug utilization in a psychiatric hospital
- Tez No: 854143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZUHURİ ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İlaç tedavisi ruh sağlığı hastalıklarının tedavisinde önemlidir. Çalışmamızda ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinde yatan hastalarda ilaç kullanımının klinik eczacılık açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde tek merkezli, kesitsel ve retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. 18 yaşından büyük, en az bir adet ilaç kullanan ve en az bir gün yatışı olan 150 hastanın hastane bilgi yönetim sistemindeki (HBYS) ilaç kayıtları değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 39.19 ± 14.08 bulunmuştur ve % 5.3'ünün geriatrik hasta olduğu belirlendi. Öğrenim durumuysa çoğunlukla okur yazar olarak girildiği görüldü. Alkol/tütün kullanım oranları HBYS kayıtlarına göre düşüktü. Ortalama yatış süresi 21.22 ± 11.95 olarak hesaplandı. Birden fazla ko-morbiditesi olan hastaların yatış süresinin uzun olduğu belirlendi. Polifarmasi/antipsikotik polifarmasi varlığında yatış süresinin uzadığı belirlendi. Kullanılan ortalama ilaç sayısı 4.28 ± 2.61 olarak bulundu. En sık antipsikotiklerin ve antidepresanların reçetelendiği belirlendi. Hastaların % 86.66'sında en az bir olası ilaç etkileşmesi görülmüştür. İlaç etkileşmelerinin çoğunluğu lexi risk derecelendirilmesi sistemine göre C kategorisinde tespit edildi. Antipsikotik polifarmasi olan ve biperiden reçete edilen hastalarda olası ilaç etkileşmesi sayısının daha yüksek olduğu gözlendi. İlaç kullanımı yatış süresi üzerinde önemlidir. Polifarmasi/antipsikotik polifarmasi varlığı ilaç-ilaç etkileşmesi sayısı ve yatış süresini etkilediğinden ilaç tedavi sorunlarının değerlendirilmesi, klinik eczacılık hizmetleri bu faktörler dikkate alınarak planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Medication is important in the treatment of mental health diseases. Our study aimed to evaluate drug use in patients hospitalized in a mental health and disease hospital from the perspective of clinical pharmacy. The study was conducted as a single-center, cross-sectional and retrospective study at İzzet Baysal Mental Health and Diseases Hospital. The drug records in the hospital information management system (HBYS) of 150 patients who were over 18 years old, used at least one medication, and were hospitalized for at least one day were evaluated. The average age of the patients was found to be 39.19 ± 14.08 and 5.3% were determined to be geriatric patients. It was seen that the education level was mostly entered as literate. Alcohol/tobacco use rates were low compared to HBYS records. Drug usage among patients hospitalized in mental health facilities significantly effects the duration of hospital stay. Drug-drug interactions are commonly observed in these patients. Considering the impact of polypharmacy and antipsychotic polypharmacy on drug interactions and hospital stay duration, evaluating medication-related issues in these patients and considering these factors in planning clinical pharmacy services is essential.