A multi-perspective technology assessment for the oil and gas industry
Petrol ve gaz endüstrisi için çoklu bakış açılı teknoloji değerlendirmesi
- Tez No: 854155
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER, PROF. DR. TUĞRUL ÜNSAL DAİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu araştırma, petrol ve gaz endüstrisinin karbon salımını azaltma taahhütleriyle uyumlu bir şekilde radikal bir dönüşüme geçmesi için karşılaştığı sorunu ele almaktadır. Bu araştırma, endüstrinin karmaşıklığını ve enerji yoğunluğunu göz önüne alarak, düşük karbonlu enerji teknolojilerini sistemli bir şekilde değerlendirmek için Hiyerarşik Karar Modelleme (HKM) kullanımını önermektedir. Bu çalışmanın çıktıları, petrol ve gaz sektörünün karar verme süreçlerine metodolojik yol haritalarını entegre etmenin önemini vurgulayarak, stratejik ve çevresel hedefleri karşılayan teknoloji alternatiflerinin seçimini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, teknik, sosyal, politik ve davranışsal faktörleri de dikkate alan bir yaklaşım sunmaktadır. Araştırma kapsamında geliştirilen model, endüstri içinde teknoloji benimseme için esaslı olan kriterleri ve alt kriterleri detaylı bir şekilde analiz ederek çoklu perspektifli bir değerlendirme sağlamaktadır. Bu çalışma, tanımlanan boşlukları doldurarak mevcut literatüre katkıda bulunmakta ve düşük karbonlu enerji teknolojilerini değerlendirmek için çoklu kriter analizinin faydalılığını göstermektedir. Geliştirilen model, organizasyonlara teknolojik Ar-Ge'lerini sürdürülebilirliğe yönlendirmeleri için yapılandırılmış bir rehber olarak hizmet etmekte, temiz enerji teknolojileri için değerlendirme metriklerinin net bir anlayışını sunmakta ve sürdürülebilir üretim için petrol ve gaz sektöründe bilinçli karar almayı kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research addresses the pressing challenge of decarbonizing of oil and gas industry to undergo a radical transformation to align with global emission reduction commitments. Recognizing the complexity and energy-intensive nature of the industry, I propose a comprehensive framework utilizing Hierarchical Decision Modelling (HDM) to systematically evaluate low-carbon energy technology alternatives. This research emphasizes the importance of integrating methodological pathways into the decision-making processes of the oil and gas sector to facilitate the selection of technology alternatives that not only meet strategic and environmental goals but also consider technical, social, political, and behavioural factors. The developed model provides a multi-perspective assessment that categorizes and quantifies relevant factors, thereby offering a detailed analysis of both criteria and sub-criteria essential for technology adoption within the industry. This research contributes to the existing literature by filling identified gaps and demonstrating the utility of multicriteria analysis for evaluating low-carbon energy technologies. This model serves as a structured guide for organizations in directing their technological R&D towards sustainability, presenting a clear understanding of evaluation metrics for clean energy technologies, and facilitating informed decision-making in the oil and gas sector to achieve a sustainable future.