Tekirdağ namık kemal üniversitesi hastanesinde vardiyalı sağılık çalışanlarında uyku kalitesi ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep quality and nutritional habits in shift health workers at tekirdağ namik kemal university hospital
  1. Tez No: 854178
  2. Yazar: NAZAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENNET AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ Namık Kemal Üniversite Hastanesinde vardiyalı çalışmanın beslenme alışkanlıklarına, uyku kalitesine ve gündüz uykululuk haline etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma vardiyalı çalışan 62 sağlık çalışanı ve vardiyasız çalışan 58 sağlık çalışanı olmak üzere toplam 120 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan bireylere anket formu uygulanarak kişisel bilgileri (cinsiyet, yaş, medeni durum gibi), antropometrik ölçüm değerleri, beslenme alışkanlıkları, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ölçeği ve Epworth Uykululuk Ölçeğinden (EUÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of shift work on eating habits, sleep quality and daytime sleepiness at Tekirdağ Namık Kemal University Hospital. The study was conducted with a total of 120 participants, including 62 healthcare workers working in shifts and 58 healthcare workers working off-shift. A survey form was applied to the individuals participating in the study and their personal information (such as gender, age, marital status), anthropometric measurement values, nutritional habits, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) scale and Epworth Sleepiness Scale (EDS) were applied. The data obtained was analyzed statistically using the SPSS 23.0 package program.