Hemşirelerin iş motivasyonlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi ve bir örnek uygulama
Evaluation of factors affecting job motivation of nurses and a case study
  1. Tez No: 579638
  2. Yazar: HASAN AKUZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma cerrahi bölümlerde çalışan hemşirelerin iş motivasyonlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacı ile planlandı ve yapıldı. Cerrahi alanda çalışan hemşirelerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri sosyodemografik veriler ile beraber analiz edilip karşılaştırılarak cerrahi hemşirelerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri ile etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde cerrahi alanlarda çalışmakta olan 236 hemşire örneklem olarak alınıp yüz yüze anket yöntemi ile anketler uygulandı. Veriler sosyodemografik bilgilerin yer aldığı“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Minnesota İş Doyum Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ile toplandı. Toplanan verilerin analizi için PASW® Statistics 18 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted with the aim of the factors that targeted the motivation of the nurses working in surgical departments. The job satisfaction and burnout levels of the nurses working in the field of surgery were analyzed together with the sociodemographic table and the aim of the effect of job nurses and burnout levels on occupational nurses was aimed. A sample of 236 nurses working in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital was taken as a sample and questionnaires were applied by face to face questionnaire method.“Sociodemographic Information Form”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and "Maslach Burnout Scale top were collected. PASW® Statistics 18 statistical package program was used for the collected analysis.