Giresun ilinde arıcılığın genel yapısı ve arıcılık faaliyetleri
General structure of beekeeping and beekeeping activities in Giresun
- Tez No: 854190
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, Giresun ilinde arıcılık faaliyeti sürdürenlerin çalışma prensipleri ve temel sorunları ele alınmaktadır. Arıcılıkta uygulanan yöntemler ve arıcılık uygulamalarında karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi vermekte ve bu durumlar Giresun ili bazında değerlendirmektedir. Giresun ilinin klimatik ve topoğrafik özellikleri dikkate alınarak bu faktörlerin arıcılık üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Giresun ilinde arı yetiştiricilerinin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özellikleri, arı yetiştiriciliği, besleme, üretim, hasat durumları, arı yetiştiricilerine sunulan destek, örgütlenme ve denetim hizmetleri, arı hastalıkları, arıları kışlatma, koloni kayıpları, ürünlerin pazarlama ve ticaretinde karşılaşılan durumlar hakkında bilgiler elde edilmek için bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Arıcılık faaliyetlerini etkileyen faktörleri tespit etmek için Giresun il merkezi ve merkeze bağlı 15 ilçesinde Giresun Arıcılar Birliğine kayıtlı olan, 150 arı işletmecisine yüz yüze anket uygulanmış ve istatistiksel verilere ulaşılmıştır. Arıcılık birliklerine ve işletmelerine bağlı olarak çalışan ve arıcılık faaliyeti ile uğraşan insanlarla doğrudan saha içinde uygulanan yüz yüze anket formalarının sonuçları, araştırmanın veri kaynaklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the working principles and main problems of those who carry out beekeeping activities in Giresun province are discussed. It gives information about the methods applied in beekeeping and the problems encountered in beekeeping practices and evaluates these situations on the basis of Giresun province. Considering the climatic and topographical characteristics of Giresun province, the effect of these factors on beekeeping is also examined. This study was carried out to obtain information about the socio-economic and socio-cultural characteristics of beekeepers in Giresun province, bee breeding, feeding, production, harvesting situations, support, organization and supervision services offered to beekeepers, bee diseases, overwintering bees, colony losses, situations encountered in marketing and trade of products. In order to determine the factors affecting beekeeping activities, a face-to-face questionnaire was applied to 150 bee operators selected to Giresun Beekeepers Association in Giresun provincial center and 15 districts of the center and statistical data were obtained. The results of the face-to-face questionnaire forms applied directly in the field with people working under beekeeping unions and enterprises and engaged in beekeeping activities constitute the data sources of the research.