Böbrek tutulumu olan al amiloidoz hastalarında etkilenen organlar, hastalığın evresi ve diğer belirteçlerin gidişat, tedaviye yanıt ve sağkalım üzerine etkileri
Effects of involved organs, disease stage and other parameters on prognosis, treatment response and survival in al amyloidosis patients with kidney involvement
- Tez No: 854191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: AL amiloidoz monoklonal immunglobulin hafif zincirlerinin yanlış katlanmasıyla gelişen bir sistemik hastalıktır. Kalp tutulumu genel sağkalım üzerinde belirleyiciyken böbrek tutulumu renal sağkalım üzerinde etkilidir. Çalışmada böbrek tutulumlu AL amiloidoz hastalarında evreleme sistemleri, tedavi yanıtları, AF varlığı ve biyokimyasal belirteçlerin genel sağkalım ve renal sağkalım üzerindeki etkileri test edilmiştir. Yöntem: CTF Hematoloji kliniğinde Haziran 2023'e kadar en az 3 ay takip edilen, en az 1 sıra tedavi verilmiş, 18 yaş ve üstü toplam 31 hastanın geriye dönük olarak verileri taranmıştır. Çalışmada bağımsız değişkenlerin genel ve renal sağkalım üzerindeki etkisi Kaplan-Meier yöntemiyle sınanmıştır. P anlamlılık değeri 4500ng/ml), NT-proBNP (≥8500pg/ml), ürik asit (>8mg/dl) değerlerinin ve AF varlığının genel sağkalımı kısalttığı gösterilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Çalışma, böbrek tutulumlu AL amiloidoz hastalarında Palladini evreleme sisteminin renal sağkalım üzerindeki etkisini göstermiştir. Ayrıca Mayo 2012 evreleme sistemiyle hematolojik yanıtlarının, AF varlığının, beta-2 mikroglobulin, ürik asit ve NT-proBNP değerlerinin genel sağkalım üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır. Hasta grubunda sağlıklı popülasyona göre genel sağkalımının kısa olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: AL amyloidosis is a systemic disease, occurring due to misfolded monoclonal immunoglobulin light chains. While cardiac involvement determines overall survival, renal involvement determines renal survival. In this study, effects of staging systems, response to treatment, presence of AF and biochemical markers on overall and renal survival were analyzed. Method: Data of 31 patients who were ≥18 years old, given ≥1 lines of therapy, followed up for ≥3 months until June 2023 at CTF Hematology Clinic were studied retrospectively. Effects of independent variables on overall and renal survival were analyzed with Kaplan-Meier. Significance p value was 4500ng/ml), NT-proBNP (≥8500pg/ml), uric acid (>8mg/dl) and presence of AF shortened overall survival. Discussion and conclusion: Study showed effects of Palladini staging system on renal survival in renal AL amyloidosis patients. Indeed, effects of Mayo 2012 staging system, hematologic responses, presence of AF, levels of beta-2 microglobulin, uric acid and NT-proBNP on overall survival were proved. It was shown that there was a shorter overall survival in patients than healthy population.