Design of a microcontroller based FM receiver/transmitter automatic test equipment
- Tez No: 8542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
iv ÖZET Bu tezde, Aselsan Askeri Elektronik Sanayi A.Ş'de üretilmekte olan askeri amaçlı VHF/FM Almaç/Göndermeç RT-4600 cihazının sahra ve depo seviyesinde RF çıkış gücü, taşıyıcı frekans doğruluğu, FM sapma, almaç duyarlığı ve gürültü susturma testlerini yapacak ve arızalı modülü bulacak TB-4600A Test Cihazı'nın sayısal veri işleme biriminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi amaç lanm ış t ır. ölçümlerin yapılması için gerekli arabirim ve denetim bilgilerinin uygulanması ile elde edilen örneksel veri, önce sayısal veriye dönüştürülmüştür. Daha sonra bu örneksel işarete, kullanılan ölçüm devrelerinin ideal olmaması nedeniyle, doğrusallaştırma işlemi uygulanarak doğru Ölçüm sonuçları elde edilmiştir. Elde edilen sonuç standart değerler ile karşılaştırılmış ve bütün bu işlemleri yapan sayısal veri işleme birimi aracılığı ile LCD ekranda sergilenmiştir. Sayısal veri işleme biriminin donanım çalışmaları tamamlandıktan sonra, yazılım çalışmaları kişisel bilgisayarda“Intel ASM-51 Macro Assembler ”ve PLM-51 yazılım paketleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerekli "yazılım ve donanım çalışmaları tamamlandıktan sonra tasarlanan cihazın tüm performansını irdelemek için gerekli ölçümler yapılmış ve cihazın amaçlanan hedefe ulaştığı alınan ölçüm sonuçları ile görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, it is aimed the design and realization of the digital data acquisition unit of TB-46Ö0A Test Box unit which is used to perform the RF output power, carrier frequency stability, FM deviation, receiver sensitivity and noise squelch tests for the field and depot maintenance of Aselsan RT4600 receiver/transmitter radio. The analog measurement result obtained from the measurement circuit, having the proper control and interface signals, is first converted into the digital form. Since the measurement blocks used in the TB-46ÛÛA have nonlinear characteristics, this digital data is then linearized to correct the measurement result. The correct measurement result is compared with the maximum and minimum values stated in the relevant standart and then the comparison result is displayed on the LCD screen by using the digital data acquisition unit. After the completion of the hardware section of the digital data acquisition unit, the software study is developed on the personal computer by using INTEL ASM-51 Macro Assembler and PLM-51 Compiler software packets. Finally, required tests are realized to investigate the overall performance of the designed unit and it is confirmed by the results of measurements that the design has reached at the aimed targets.