Çevre tarihi araçlarını kullanarak anadolu sığla ormanları'nda gerçekleştirilen dönüşümlerin çevre sağlığı açısından değerlendirilmesi Gökova (Ula) örneği
The evaluation in the context of environmental health of transformations in anatolian sweetgum forests by using environmental history tools:The example of Gökova
  1. Tez No: 854208
  2. Yazar: GÜRSEL KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkemiz biyoçeşitliliğinin nadir ve ilginç örneklerinden biri olan Anadolu Sığla Ormanları Muğla ilinde bulunur. Bu yüzyılın başından itibaren gerçekleştirilen uygulamaların sığla alanlarının azalmasında etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışma doküman analizi, saha gözlemleri ve olaya tanıklık eden kişilerle derinlemesine görüşmelerle gerçekleştirilen bir vaka çalışmasıdır. Bu çalışmada Ula ilçesine bağlı sığla alanları incelenmiştir. Elde edilen veriler benzer sulak alan ekosistemlerinin korunmasında yeni yol haritaları oluşturulabilmesini sağlayacaktır. Bu yüzyılın başında Gökova'da sıtmayla mücadele kapsamında gerçekleştirilen bataklık kurutma çalışmaları, bölgede yaşayan insanların yaşam konforunu artırmış, verimli tarım ve yerleşim alanı sağlamıştır. Bu sırada sığla alanlarının yavaş yavaş yokolduğu fark edilmemiş, bölgenin simgesi olan sığla ağacının yerine bölgeye dikilen okaliptüs ağaçları simge haline gelmiştir. Orman yönetimi, orman kanunları, arazi yönetimi, yöneticilerin ve yerel halkın ormana bakış açısındaki değişimler orman alanlarının yerleşim ve tarım alanı haline gelmesine neden olmuştur. Sulak alanların yerleşim yerine dönüşmesi, bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olmasıyla artan nüfus baskısı, deprem, taşkın ve yangın riski yüksek olan bölgede çevre sağlığını tehdit etmektedir. Tüm olumsuz gelişmelere rağmen, bilimsel veriler ışığında uygulanacak çalışmaların doğal süreçlerle birlikte hareket etmesiyle çevre yeniden iyi bir duruma dönüşebilir. Önemli olan ulaşılmak istenen hedeftir.
Özet (Çeviri)
Anatolian sweetgum forests, one of the rare and interesting examples of our country's biodiversity are located in Muğla. İt has been observed that the practices implemented since the beginning of this century have been effective in reducing the sweetgum areas. This study is a case study conducted through document analysis, field observations and indepth interviews with people who witnessed the incident. In this study, sweetgum fields in Ula were examined. The data obtained will enable new road maps to be created in the protection of similar wetland ecosystems. The swamp drying works carried out in Gökova at the beginning of this century within the scope of combating malaria increased the living comfort of the people living in the region and provided productive agricultural and residential areas. Meanwhile, it was not noticed that the sweetgum fields were slowly disappearing, and the eucalyptus trees planted in the region instead of the sweetgum tree, which was the symbol of the region, become a symbol. Changes in forest management, forest laws, land management and local people on the forest have caused forest areas to become settlement and agricultural areas. The transformation of wetlands into settlements, the increasing population pressure as the region becomes one of the important tourism centers, theatens the environmental health in the region, which has a high risk of earthquakes, floods and fires. Despite all the negative devlopments, the environment can turn into a good situation again with the studies carried out in the light of scientific data and acting together with natural processes. What is important is the goal to be achieved.