Mekanik ventilatöre bağlı hastalarda ağız bakımı, endotrakeal tüp bakımı ve pozisyon değişimi uygulamalarında ağrı davranışlarının incelenmesi
Examination of pain behaviors in oral care, endotracheal tube care and position change practices in mechanically ventilated patients
  1. Tez No: 854215
  2. Yazar: BEYZA SULTAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA CANDAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, anestezi yoğun bakım ünitesinde yatan mekanik ventilatöre bağlı hastaların ağız bakımı, endotrakeal tüp bakımı ve pozisyon değişimi uygulamalarında ağrı davranışlarını belirlemek amacıyla yürütüldü. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 3. basamak anestezi yoğun bakım ünitesinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemine araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 28 erişkin entübe hasta alındı. Veriler Hasta Bilgi Formu, Davranışsal Ağrı Ölçeği(DAÖ) ve Ramsey Sedasyon Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizi bilgisayarda istatistik paket programı kullanılarak yapıldı, bulgular %95 güven aralığı ve 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlandı. Bulgular : Hastaların ağız bakımı öncesi DAÖ toplam puan ortalaması 3.89±0.99, ağız bakımı sırasında DAÖ toplam puan ortalaması 6.14±1.84, hastaların ağız bakımı sonrasında DAÖ toplam puan ortalaması 4.21±1.29'dur. Hastaların endotrakeal tüp bakımı öncesi DAÖ toplam puan ortalaması 3.89±0.99, endotrakeal tüp bakımı sırasında DAÖ toplam puan ortalaması 6.61±1.42, hastaların endotrakeal tüp bakımı sonrasında DAÖ toplam puan ortalaması 4.14±1.24'tür. Hastaların pozisyon değişimi öncesi DAÖ toplam puan ortalaması 3.93±1,15, pozisyon değişimi sırasında DAÖ toplam puan ortalaması 6.79±1.79, hastaların pozisyon değişimi sonrasında DAÖ toplam puan ortalaması 4.86±1.61'dir. Hastalarda ağız bakımı, endotrakeal tüp bakımı pozisyon değişimi öncesinde, sırasında ve sonrasında Davranışsal Ağrı Ölçeği puan ortalaması arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.000). Davranışsal Ağrı Ölçeği'nin toplam puan ortalamalarının ağız bakımı, endotrakeal tüp bakımı ve pozisyon değişimi sırasında daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This descriptive study was conducted to determine the pain behaviors of mechanically ventilated patients in the Anesthesia Intensive Care Unit during oral care, endotracheal tube care and position change practices. Material and Method: The research was conducted in level 3 Anesthesia Intensive Care Unit at Izmir Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital. 28 adult intubated patients who met the inclusion criteria were included in the study sample. Data were collected with the Patient Information Form, Behavioral Pain Scale and Ramsey Sedation Scale. Data analysis was done using a statistical package program on the computer, and the findings were interpreted at a 95% confidence interval and 0.05 significance level. Results: The patients' mean BPS total score before oral care was 3.89±0.99, their BPS total mean score during oral care was 6.14±1.84, and the patients' BPS total mean score after oral care was 4.21±1.29. The patients' mean BPS total score before endotracheal tube care was 3.89±0.99, their BPS total mean score during endotracheal tube care was 6.61±1.42, and the patients' BPS total mean score after endotracheal tube care was 4.14±1.24. The patients' mean BPS total score before the position change was 3.93±1.15, the BPS total mean score during the position change was 6.79±1.79, and the patients' BPS total mean score after the position change was 4.86±1.61. The difference between the patients' average scores on the Behavioral Pain Scale before, during and after oral care and endotracheal tube care position change was found to be statistically significant (p=0.000). It was determined that the total score averages of the Behavioral Pain Scale were higher during oral care, endotracheal tube care and position change.