Total diz artroplasti sonrası telerehabilitasyon ile uygulanan klasik egzersiz programı ve ilave verilen görev odaklı eğitimin ağrı, denge, fonksiyonellik ve kinezyofobi üzerine etkisi
The effect of classic exercise programme and additional given task-oriented training which were applied with telerehabilitation after total knee arthroplasty on pain, balance, foncionality and kinesiophobia
  1. Tez No: 854214
  2. Yazar: HAZAL BERFİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmamızda, robotik unilateral total diz artroplastisi (TDA) uygulanan primer diz osteoartrit (OA) tanılı hastalara telerehabilitasyon (TR) programı uygulandı. Kontrol grubuna klasik egzersiz programı verilirken, çalışma grubuna programa ek olarak görev odaklı eğitim verildi. Çalışmanın amacı görev odaklı egzersiz eğitiminin ağrı, denge- koordinasyon, yaşam kalitesi, düşme, hareket etme korkusu, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite üzerine etkisini incelemektir. Katılımcılara uygulanacak tedavi programı 8 hafta, haftada 3 TR ile fizyoterapist eşliğinde, diğer günler ise katılımcı tarafından bireysel olarak uygulandı. Eklem hareket açıklığını (EHA) arttırmaya yönelik devamlı pasif hareket cihazı (Continuous Passive Motion- CPM) 2 hafta ve dolaşımı arttırmaya yardımcı olmak amacıyla intermitant pnömatik kompresyon cihazı 1 hafta katılımcı tarafından uygulandı. Değerlendirmeleri pre-operatif (pre-op), post-operatif (post-op) 15. gün ve post-op 8. haftada yapıldı. Değerlendirmede kullanılan anketler, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (UFAA- Kısa Form), Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC), Oxford Diz Skoru, 2 dakika yürüme testi, Kısa form- 36 (KF-36), Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Düşme Etkinlik Ölçeği, Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ve Vizüel Analog Skalası (VAS)'dır. UFAA- Kısa Form orta düzeyde, yürüme alt ölçeği ve toplam skor sonuçlarındaki fark çalışma grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bulundu. WOMAC tüm parametrelerinde, Oxford diz skalasında, VAS ölçeğinde, BDÖ ölçeğinde sonuçlar, iki grupta da istatistiksel olarak anlamlılık gösterdi. FUT ölçeğinde, çalışma grubunda istatistiksel anlamlı değişim görüldü. KF-36 fiziksel fonksiyon, fiziksel- emosyonel rol güçlüğü, sosyal fonksiyon ve ağrı alt parametreleri çalışma ve kontrol grubunda; enerji ve ruhsal sağlık parametreleri kontrol grubunda istatistiksel anlamlı farklılık gösterdi.
Özet (Çeviri)
In our research, a telerehabilitation (TR) program was applied to patients diagnosed with primary knee osteoarthritis (OA) who underwent robotic unilateral total knee arthroplasty (TKA). While the control group was given a classical exercise program, the study group was given task-oriented training in addition to the program. The aim of the study is to examine the effect of task-oriented exercise training on pain, balance-coordination, quality of life, fear of falling, fear of movement, functional capacity, and physical activity. The treatment program to be applied to the participants was applied for 8 weeks, 3 times a week, accompanied by a physiotherapist, and the other days were applied individually by the participant. The participant used a continuous passive motion device (CPM) for 2 weeks to increase joint range of motion (ROM) and an intermittent pneumatic compression device for 1 week to help increase circulation. The evaluations were performed pre-operatively (pre-op), post-operatively on the 15th day, and post-operatively at the 8th week. Questionnaires used in the evaluation are International Physical Activity Questionnaire Short Form (UFAA-Short Form), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Oxford Knee Score, 2-minute walk test, Short form-36 (SF-36), Tampa Kinesiophobia Scale, Fall Efficacy Scale, Berg Balance Scale (BBS), Functional Reach Test (FRT) and Visual Analogue Scale (VAS). The difference in UFAA-Short Form moderate, walking subscale and total score results was found to be statistically significant in favor of the study group. The results in all parameters of WOMAC, Oxford knee scale, VAS scale, and BBS scale showed statistical significance in both groups. In the FRT scale, a statistically significant change was seen in the study group. SF-36 physical function, physical-emotional role difficulty, social function and pain subparameters were found in the study and control groups; energy and mental health parameters showed statistically significant differences in the control group.