Investigation of effective factors of a solar powered fixed-wing UAV for enhanced endurance and efficiency
Güneş enerjili sabit kanatlı bir İHA'nın dayanıklılık ve verimin artırılması için etkili faktörlerinin incelenmesi
- Tez No: 854226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, sabit kanatlı güneş enerjisiyle çalışan insansız hava araçlarının (İHA) performans ve verimliliğinin arttırılmasına yönelik etkili faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Analiz için MQ-9 modeli seçildi. SunPower C60 güneş pilleri, SolidWorks kullanılarak bilgisayar destekli tasarım yoluyla tüm kanat yüzeyine entegre edildi. Hesaplamalar, harcanan ek enerjiyi, depolama için pil kapasitesini ve uçuş dayanıklılığı ve menzilindeki iyileştirmeleri ölçtü. Bulgular, MQ-9 kanatlarının yüksek verimli fotovoltaik hücrelerle güçlendirilmesinin, güneş enerjisiyle çalışan İHA'nın uçuş süresini yaklaşık %30 oranında önemli ölçüde artırdığını ortaya koyuyor. Sonuçlar, yenilenebilir güneş enerjisinin dahil edilmesinin, sabit kanatlı İHA'larda kayda değer verimlilik kazanımları sağladığını doğrulamaktadır. Bu çalışma, çevresel açıdan sürdürülebilir havacılık sistemlerine doğru ilerleyerek güneş enerjisi teknolojisi entegrasyonunun yolunu açıyor. Daha ileri çalışmalar, son teknoloji güneş pillerini, geliştirilmiş enerji depolamayı, uzatılmış operasyonel uçuş sürelerini ve daha geniş havacılık uygulamalarını değerlendirmelidir. Özetle, sabit kanatlı İHA verimliliğini artırmada güneş enerjisinin muazzam potansiyelini vurgulayarak. Bu araştırma, insansız uçuş teknolojisinin geleceği için öncü olarak güneş enerjisiyle çalışan sistemleri savunuyor.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate effective factors for enhancing the performance and efficiency of fixed-wing solar-powered unmanned aerial vehicles (UAVs). The MQ-9 model was selected for analysis. SunPower C60 solar cells were integrated onto the entire wing surface through computer-aided design using SolidWorks. Calculations quantified additional energy harnessed, battery capacity for storage, and improvements in flight endurance and range. Findings reveal that augmenting the MQ-9 wings with high-efficiency photovoltaic cells substantially increased the solar-powered UAV's flight duration by approximately 30%. Conclusions confirm incorporating renewable solar energy enables notable efficiency gains in fixed-wing UAVs. This study paves the path for solar technology integration, moving towards environmentally sustainable aviation systems. Further work should assess cutting-edge solar cells, improved energy storage, extended operational flight times, and broader aerospace applications. In summary, by highlighting the immense potential of solar power in enhancing fixed-wing UAV efficiency. This research advocates solar-powered systems as pioneers for the future of unmanned flight technology.