Hiperpigmentasyon tedavisinde topikal yoldan kullanılabilecek bitkisel ekstrelerin nanoemülsiyon formlarının geliştirilmesi ve stabilitelerinin değerlendirilmesi
Development of nanoemulsion formulations of herbal extracts for topical use in the treatment of hiperpigmentation and evaluation of their stability
- Tez No: 854236
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLGÜN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hiperpigmentasyon cilt tonunu belirleyen melanin pigmentinin birikmesi sonucu görülen çok sık rastlanan cilt problemlerindendir. Hiperpigmentasyon tedavisinde çok yaygın olarak leke açıcı ajanlar kullanılmaktadır, ancak bu tedaviler bazı yan etkiler de barındırmaktadır. Bu nedenle pigmentasyon tedavisinde arbutin gibi bitkisel bileşenlerin kullanımı güvenli ve etkili yeni ürün geliştirmede alternatifler sunmaktadır. Bu veriler ışığında tez çalışmasında, literatürde etkinlikleri kanıtlanmış Viburnum opulus L.(gilaburu), Arctostaphylos uva-ursi L (ayıüzümü), Aloe barbadensis (aloe vera) ve Hypericum perforatum (sarıkantaron) bitkilerinden elde edilen ekstreleri uygun konsantrasyonlarda içeren nanoemülsiyon formunda ultrasonikasyon yöntemi ile bir topikal formülasyon hazırlanması amaçlanmıştır. Hazırlanan bu nanoemülsiyon formülasyonları öncelikli olarak hızlandırılmış stabilite testlerine (santrifüj testi ve termal test) tabii tutulmuştur. Bu testlere maruziyet sonrası bozunma göstermeyen ürün formülasyonlarının; pH değerleri, viskoziteleri, damlacık boyutları, polidispersite indeksleri ve zeta potansiyellerine ait ölçümler alınmış ve eş zamanlı olarak organoleptik değerlendirmeleri yapılmıştır. Stabilite testleri ve bütün değerlendirme kriterleri göz önünde bulundurularak hiperpigmentasyon tedavisinde etkinlik gösterebilecek en stabil formülasyonun %5 gilaburu ekstresi, %4 ayı üzümü ektresi ve %2 aleo vera ekstresi; %10 Pluronik içeren PL68-F1P1 kodlu formülasyon olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hyperpigmentation is a common skin problem caused by the accumulation of the melanin pigment, determining the skin tone. In the treatment of hyperpigmentation, depigmenting agents are commonly used. However, these treatments may also entail some side effects. Therefore, the use of herbal components such as arbutin in pigmentation treatment provides safe and effective alternatives for developing new products. .In light of this data, the aim of the thesis work is to prepare a topical formulation containing extracts from Viburnum opulus L. (guelder rose), Arctostaphylos uva-ursi L. (bearberry), Aloe barbadensis (aloe vera), and Hypericum perforatum (St. John's Wort), whose efficacy has been proven in the literature, in appropriate concentrations, in the form of nanoemulsion using the ultrasonication method. The prepared nanoemulsion formulations were initially subjected to accelerated stability tests (centrifugation test and thermal test). Following exposure to these tests, product formulations that showed no degradation underwent measurements of pH values, viscosities, droplet sizes, polydispersity indices, and zeta potentials. Simultaneously, organoleptic evaluations were conducted. Taking into account stability tests and all evaluation criteria, it has been observed that the most stable formulation with potential efficacy in hyperpigmentation treatment could be the formulation coded as PL68-F1P1, containing 5% guelder rose extract, 4% bearberry extract, 2% aloe vera extract, and 10% Pluronic.