Klinik uygulama rehberi doğrultusunda verilen bakımın çocuk yoğun bakım ünitesinde tıbbi cihazlara bağlı basınç yaralarının önlenmesine etkisi
The effect of care by clinical practice guidelines on the prevention of medical-device-related pressure injures to children in the intensive care unit
- Tez No: 854237
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma“Klinik Uygulama Rehberi Doğrultusunda Verilen Bakımın Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Tıbbi Cihazlara Bağlı Basınç Yaralarının Önlenmesi' ne etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma Mart 2022- Şubat 2024 tarihlerinde Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yarı deneysel olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini çocuk yoğun bakım ünitesine 03 Temmuz 2023 – 24 Kasım 2023 tarihleri arasında kabul edilen kriterleri sağlayan 102 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ”Hemşirelerin Bireysel Özelliklerine İlişkin Soru Formu, Hasta Veri Toplama Formu, Hemşirelik Bakım Uygulamaları Değerlendirme Formu, Çocuk Hastalarda Braden Q Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği, Basınç Yaralanması Aşamaları formu kullanılmıştır. Literatür taraması doğrultusunda NPIAP, EPIAP, PPPIA tarafından geliştirilerek 2019 yılında Türkçeye çevrilen Klinik Uygulama Rehberi Yara Bakım Önerileri doğrultusunda eğitim düzenlenmiş, bununla birlikte kontrol ve müdahale grubunun verileri incelenmiş ve tıbbi cihazla ilişkili basınç yaralanması gelişme oranı ve gelişen hastaların özellikleri paylaşılmıştır. Eğitim öncesi iki ay ve eğitim sonrası iki ay süresince araştırma verileri toplanmıştır. Eğitim öncesi çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların %25,5'inde basınç yaralanması görülürken, eğitim sonrası %21,5'inde basınç yaralanması gelişmediği görülmüştür. Hastaların eğitim öncesi ve sonrası tıbbi cihazlara bağlı basınç yarası gelişme durumunda farklılıklar görülmüştür. Sonuçlara bakıldığında, sağlanan eğitiminin hastalarda tıbbi cihazla ilişkilendirilen basınç yaralanması insidansını düşürdüğü saptanmıştır. Yoğun bakım hemşireleri, tıbbi cihazlara bağlı basınç yaraları ile sık karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle, hemşirelerin ilgili faktörleri özenle değerlendirmeleri ve tıbbi cihazla ilişki basınç yarası prevalasını azaltmaya yönelik etkili önleyici önlemleri alabilmeleri büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of the care provided in accordance with the Clinical Practice Guideline on the prevention of pressure sores due to medical devices in the Pediatric Intensive Care Unit. This study was conducted as a quasi-experimental study in the Pediatric Intensive Care Unit of Bağcılar Training and Research Hospital between March 2022 and February 2024. The population of the study consisted of 102 patients who met the criteria accepted to the pediatric intensive care unit between July 03, 2023 and November 24, 2023. "Questionnaire on Individual Characteristics of Nurses, Patient Data Collection Form, Nursing Care Practices Evaluation Form, Braden Q Pressure Injury Risk Assessment Scale in Pediatric Patients, Pressure Injury Stages form were used to collect the data. In line with the literature review, training was organized in accordance with the Clinical Practice Guideline Wound Care Recommendations developed by NPIAP, EPIAP, PPPIA and translated into Turkish in 2019. In addition, the data of the control and intervention groups were examined and the rate of development of pressure injury related to medical devices and the characteristics of patients who developed pressure injuries were shared. Research data were collected two months before and two months after the training. While 25.5% of the patients hospitalized in the pediatric intensive care unit had pressure injuries before the training, 21.5% did not develop pressure injuries after the training. Differences were observed in the incidence of medical device-related pressure ulcers before and after the training. The results showed that the training provided decreased the incidence of medical device-associated pressure injury in patients. Intensive care nurses frequently encounter pressure sores related to medical devices. Therefore, it is of great importance that nurses carefully evaluate the relevant factors and take effective preventive measures to reduce the prevalence of medical device-related pressure ulcers.