Eğitimde robot ve simülasyon kullanımının üstün yetenekli öğrencilerin yaratıcı problem çözme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of using robotics and simulation in education on creative problem solving and computational thinking skills of gifted students
  1. Tez No: 942344
  2. Yazar: AYLİN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, robot ve simülasyon tabanlı eğitimin üstün yetenekli öğrencilerin yaratıcı problem çözme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma bir tasarımla yürütülmüştür. Çalışmada, deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanları değerlendirilmiş, öğrenci görüşleri nitel verilerin analizinde doküman incelemesi kullanılmıştır. Nicel bulgular, hem robotik hem de simülasyon eğitimi alan grupların bilgi işlemsel düşünme ve yaratıcı problem çözme becerilerinde artış olduğunu göstermiş, ancak bu artışlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p > .05). Bununla birlikte, nitel analizler, öğrencilerin robot ve simülasyon temelli eğitimlere yönelik olumlu algılara sahip olduğunu ve bu süreçlerin motivasyonlarını artırdığını ortaya koymuştur. Öğrenciler, özellikle robotların algoritma geliştirme ve mantıksal düşünme becerilerini desteklediğini belirtmişlerdir. Simülasyon ortamları ise problem çözme süreçlerini güçlendiren eğlenceli ve motive edici bir öğrenme platformu olarak tanımlanmıştır. Robot ve simülasyon eğitiminin üstün yetenekli öğrencilerin yaratıcı problem çözme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Robotik eğitimi, özellikle algoritma ve kodlama becerilerindeki ilerlemeyi desteklerken, simülasyon grubu yapılandırılmış rehberlik ve ipuçları ile daha etkin öğrenme sağlayabileceğini belirtmiştir. Zorlu görevlerde öğrencilerin daha fazla rehberliğe ihtiyaç duyduğu ve bu becerilerin gelişimi için eğitim süresinin arttırılmasının önemli olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışma, robotik ve simülasyon araçlarının üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine entegrasyonunun etkili bir yaklaşım olabileceğini ortaya koymuş, ancak uzun dönemli çalışmaların gerekliliğini vurgulamıştır. Araştırma sonuçları, eğitsel materyallerin ve programların geliştirilmesi için rehber niteliğindedir. Bu tür eğitimlerin öğretim programına daha fazla entegre edilmesi ve öğretmenlerin bu süreçteki rolüne yönelik çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of robot- and simulation-based education on the creative problem-solving and computational thinking skills of gifted students. The research was conducted using a mixed-methods design that combines quantitative and qualitative approaches. The pre-test and post-test scores of the experimental and control groups were evaluated, and document analysis was employed to analyze qualitative data derived from student feedback. Quantitative findings revealed an increase in computational thinking and creative problem-solving skills in both the robotics and simulation education groups. However, these increases were not statistically significant (p > .05). Qualitative analyses, on the other hand, indicated that students held positive perceptions of robot- and simulationbased education and reported heightened motivation during these processes. Students particularly noted that robots enhanced their algorithm development and logical reasoning skills. Simulation environments were described as engaging and motivating learning platforms that reinforced problem-solving processes. The findings suggest that robot- and simulation-based education can contribute to the development of creative problem-solving and computational thinking skills in gifted students. While robotics education particularly supports advancements in algorithmic and coding skills, the simulation group highlighted the benefits of structured guidance and prompts for more effective learning. It was emphasized that students required additional support for complex tasks and that extending the duration of training programs is crucial for skill development. This study underscores the potential of integrating robotics and simulation tools into the education of gifted students, while emphasizing the need for long-term investigations. The results provide guidance for the development of educational materials and programs. It is recommended that such educational approaches be further integrated into curricula, and future research should focus on the role of teachers in these processes.