Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Sanal Asistan uygulamasına yönelik kullanıcı görüşleri
User opinions about Anadolu University Open Education System Virtual Assistant Application
- Tez No: 854268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN SÜRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde hiz-met veren Sanal Asistan uygulamasını deneyimleyen kullanıcıların görüşlerini araştırmak-tır. Kullanıcıların görüşleri doğrultusunda Sanal Asistan uygulaması için önem ve dene-yim düzeyleri belirlenerek, kullanıcıların beklentilerine göre memnuniyet düzeylerinin tes-pit edilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmanın evreni, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde Sa-nal Asistan uygulamasını kullanan öğrenenler olarak belirlenmiştir. Çalışma, karma araş-tırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Birinci aşa-mada kullanıcıların Sanal Asistan uygulamasına yönelik önem ve deneyim düzeylerini belirlemek için E-QUAL ölçeğinden uyarlanan Sanal Asistan Memnuniyet Anketi, çevri-miçi ortamda düzenlenmiştir. Çevrimiçi ankete katılan 374 kullanıcı araştırmanın ör-neklemini oluşturmakta olup bu görüşleri frekans, yüzde, aritmetik ortalama, ortanca, Wil-coxon, Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak analiz edilmiştir. İkinci aşamada ise beklentilerine göre memnuniyet düzeyleri için toplam 18 kullanıcı ile odak görüşme gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre kullanıcıların Sanal Asistan uygulaması için önem düzeyi, x̄=4,03 ve deneyimi düzeyi x̄=3,04 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın kullanılabilirlik boyutunda önem düzeyi x̄=4,14 ve deneyimi düzeyi x̄=3,07; bilginin gü-venliği ve niteliği boyutunda önem düzeyi x̄=3,92 ve deneyimi düzeyi x̄=2,89; tasarım önem düzeyi x̄=3,84 ve deneyimi düzeyi x̄=3,28 olarak bulunmuştur. Kullanıcıların bek-lentilere göre memnuniyet düzeyi ise %65'i“biraz memnun”, %21'i“memnun değil”ve %14'ü“memnun”şeklindedir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmada, Sanal Asistan uygulamasını kullanan katılımcı-ların beklentilerine göre biraz memnun olduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca, araştırmanın boyutları bakımından incelendiğinde tüm boyutlar için kullanıcıların beklentilerine göre biraz memnun olduğu bulunmuştur. Kullanıcılar, maddelerden elde edilen sonuçlara göre; Sanal Asistan uygulamasının, Açıköğretim Web sitesinin tasarım diline uygun olmasından yüksek düzeyde memnundur. Kullanıcılar Sanal Asistanın uygun detayda bilgi sağlaması konusunda ise düşük düzeyde memnundur. Sonuçlar, boyutlar bazında ele alındığında ise tasarım boyutunda memnuniyet düzeyi yüksek, kullanılabilirlik boyutunda memnuniyet düzeyi düşük olarak bulunmuştur. Açıköğretim Sistemindeki uygulayıcıların, bu çalışma-dan elde edilen veriler ışığında Sanal Asistan ve benzeri uygulamaları kullanıcı görüşleri doğrultusunda geliştirmesine ve araştırmacıların farklı çalışmalar yapmasına yönelik öneri-ler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the opinions of users who have experienced the Virtual Assistant application in the Anadolu University Open Education System. The study aims to determine the importance and experience levels for the Virtual Assistant application based on user opinions, and to identify satisfaction levels according to user expectations. Method: The population of the study was determined as learners utilizing the Vir-tual Assistant application in the Anadolu University Open Education System. The rese-arch was conducted using a sequential explanatory design, which is one of the mixed re-search methods. In the first stage, the Virtual Assistant Satisfaction Survey, adapted from the E-QUAL scale, was administered online to determine users' importance and experien-ce levels regarding the Virtual Assistant application. The sample of the study consisted of 374 users who participated in the online survey, and their opinions were analyzed using frequency, percentage, arithmetic mean, median, Wilcoxon, Mann-Whitney U, and Krus-kal-Wallis tests. In the second stage, focus group interviews were conducted with a total of 18 users based on their expectations to assess satisfaction levels. Results: According to the findings of the research, the importance level for users regarding the Virtual Assistant application is x̄=4.03, and the experience level is x̄=3.04. In terms of usability dimension, the importance level is x̄=4.14, and the experience level is x̄=3.07; for the dimension of information security and quality, the importance level is x̄=3.92, and the experience level is x̄=2.89; for the design dimension, the importance level is x̄=3.84, and the experience level is x̄=3.28. Users' satisfaction level according to expec-tations is 65%“somewhat satisfied,”21%“not satisfied,”and 14%“satisfied.”Conclusion and Suggestions: The study concludes that participants using the Virtual Assistant application are somewhat satisfied according to their expectations. Furt-hermore, when examined in terms of dimensions, users are somewhat satisfied according to their expectations for all dimensions. According to the results obtained from the items, users are highly satisfied with the alignment of the Virtual Assistant application with the design language of the Open Education website. However, users are less satisfied with the application's ability to provide detailed information. When considered on a dimension-by-dimension basis, satisfaction levels are found to be high in the design dimension and low in the usability dimension. Based on the data obtained from this study, recommenda-tions are provided for practitioners in the Open Education System to improve Virtual As-sistant and similar applications based on user opinions, and suggestions are made for re-searchers to conduct further studies.