Gelir dağılımı-Edirne ilinde bir uygulama
Income distribution-an application in Edirne city
  1. Tez No: 85427
  2. Yazar: SERVET SÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET insanların refah seviyeleri, öncelikle ekonomide üretilen toplam mal ve hizmet miktarına (Gayrısafi milli hasılaya) bağlıdır. Gayrısafi milli hasıla yeterli büyüklükte olmadığı zaman tamamen adaletli dağıtılsa bile insanların ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalabilecektir. Buna karşın, büyük bir gayrı safi milli hasılanın çok adaletsiz bir şekilde dağılımı sonucunda da toplumdaki bireylerin büyük bir kısmı ihtiyaçlarını yeteri ölçüde karşılayamayacaktır. Dolayısıyla sorun bir bölüşüm sorunu, mücadele de daha fazla pay alma mücadelesidir. Sonuçta oluşan gelir dağılımı öyle bir şekilde gerçekleştirilmelidir ki hem gayrısafi milli hasılanın büyümesini engellememeli, hem de toplumdaki bütün bireylerin belirli bir refah seviyesine ulaşmaları sağlanmalıdır.“Gelir Dağılımı - Edirne ilinde Bir Uygulama”isimli tez iki temel kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, gelir dağılımı hakkında teorik bilgiler ve literatürdeki Türkiye için yapılmış olan araştırma sonuçları ; ikinci kısımda, gelir dağılımı konusunda Edirne il merkezinde yapmış olduğumuz anket uygulamasına dayalı alan araştırması sonuçları ve Edirne il merkezi ile Türkiye gelir dağılımı karşılaştırmaları yer almaktadır. Edirne il merkezi gelir dağılımı araştırması, Edirne toplam hane sayısının %1 ine yüz yüze anket uygulanmak suretiyle yapılmıştır. Her mahallenin hane sayısının toplam hane sayısına oranına göre, hangi mahalleye kaç anket uygulanacağı tespit edilmiştir. Mahallelerdeki hanelerin seçimi, tesadüfi olarak seçilen ilk haneden sonra 5 er ev atlayarak yapılmıştır. \iill %20 lik Guruplar halinde Edirne - Türkiye Gelir Dağılımı Karşılaştırması Kaynak: (Türkiye oranları için) DİE 1987 Gelir Dağılımı s.345 (Edirne oranları için) yapılan araştırma sonuçları Yukarıdaki tabloda Edirne- Türkiye gelir dağılımı sonuçlan karşılastırılmıştır. Edirne il merkezinde alt gelir guruplarının toplam gelirden daha fazla pay aldıkları dolayısıyla dağılımın daha adaletli olduğu görülmektedir. Gini katsayılarına baktığımızda, Edime ili Gini katsayısının 0,38 ile Türkiye Gini katsayısı olan 0,44 e göre sıfıra daha yakın, dolayısıyla gelir dağılımının daha adaletli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The welfare level of people depends mainly on the sum of the goods and services produced in an economy. If the Gross National Product is not big enough and fully and equally distributed, it couldn't supply the needs of people. Even, many of the people couldn't get their needs due to the unequal distribution of a huge amount of Gross National Product. The reasons are the distribution of GNP and the struggle for taking advantages of it. So, the income distribution should be so fair that there wouldn't be any barriers to the National Gross and everybody could get the chance of the life-standards. The manuscript titled“Income Distribution - An Application in Edirne City”consists of two parte. In the first part, the theoretical basis of the income distribution and the results of the researches executed for Turkey in the publications and in the second part, the researches carried out by means of survey technique in the city - center of Edirne about the income distribution and the comparison of the income distribution between Edirne and Turkey. The income distribution survey has been carried out with 1 % of household face to face. The number of survey has been determined according to the percentage of each district to the total number of houses. The selection of the houses has been executed randomly by selecting the first one and then continuing to select every fifth house.Income Distribution of Edirne - Turkey as 20 % Groups Source: - (For Turkey) DIE 1987 Income Distribution Pg. 345 - (For Edirne) The results of the executed researches The results of Income Distribution of Edirne has been compared with the of Turkey in the above table. It is clear that the lower groups get a higher share from the total GNP in Edirne than Turkey, so the distribution becomes more fair. When you look at the correlation of Gini, the correlation of Gini for Edirne is 0,38 and is closer to 0 compared with that of Turkey's 0,44. As a result, it could be said that the income distribution is much more fair.