Türkiye'de katı merkeziyetçilik ve çözüm önerileri
Absoluist state in Turkey and solving proposals
  1. Tez No: 85428
  2. Yazar: ÖMER ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Çalışma 4 Kesimden oluşmaktadır Bu çalışmada başlangıç olarak Türk İdari Yapısının günümüzdeki görünümüne yer verilmiştir. Bu bölümde merkezden yönetim ve yerinden yönetim biçimlerinin yarar ve sakıncalarına özet olarak yer verilmiştir. Katı merkeziyetçilikteki ısrar nedenlerine de ayrıca değinilmiştir. Bunlar; devletçiliği ön planda tutan eğitim sisteminin yol açtığı nedenler, askeri ihtilaller ve hukuk düzenleri ile ekonomik yapının devlet kontrolünde olmasıdır. Tezde esas olarak süt birlikleri incelenmiştir. Burada öncelikle süt birliklerinin aktif hale geliş nedenleri anlatılmıştır. Ayrıca birliklerin hukuki altyapılarıyla ilgili konulara da değinilmiştir. Çalışmamıza gelişmiş ülkelerden de benzer örnekler ilave edilmiştir. Son bölümde ise süt birliklerinin demokrasiye katkıları, denetlenmeleri ve birlikleri bekleyen sorunlar değerlendirilmiş ve sonuca yer verilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are 4 section in this work covering the following area: First of all, we began wiev at the present time of Turkish Administrative Construction in our work. We gave to place of profits and weaknesses of centralization and decentralization, separately. These are; caution of the Turkish education systems which give to priority to centralization, military taps, law structures with being of under the control of Turkish Economic Structure. Mainly we worked unions of milk in this thesis. First all why unions of milk are activated than the same constructions. In addition to talked about infrastructure of the unions. We added to our works similar examples in developed countries. In last section we told to contributed to democracy, controlling and waiting problems to the future to unions and added to conclusion.