Kemâl Paşazâde'nin Yûsuf u Zelihâ Mesnevisi: İnceleme, bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük
Kemâl Paşazâde's Yûsuf u Zelihâ: Thesis text, context, concordance and functional dictionary
- Tez No: 854277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ONAT ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2477
Özet
Kemâl Paşa-zâde'nin Yûsuf u Zelîhâ Mesnevi'sinin İncelenmesi, Bağlamsal Dizin ve İşlevsel Sözlüğü başlıklı tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Yûsuf u Zelîhâ mesnevisinin dış yapı özellikleri, dil ve üslup özellikleri, iç yapı özellikleri, diğer motifler, deyimler, atasözleri, ayetler, fiiler, isimler, bağlaçlar, edatlar, arkaik kelimeler hakkında incelemede bulunduk çalışmamızın ikici bölümüde eserin bağlamsal dizini ve işlevsel sözlüğünü ortaya koymak için TEBDİZ veri tabanına eserin ihtiva ettiği tüm kelime ve kelime gruplarının işlenmiştir. Bu kapsamda 7777 beyit, 15.554 mısradan müteşekkil eserde toplam 100.000'e yakın kelime ve kelime grubu bulunmaktadır. 100.000'e yakın kelime ve kelime grubu anlamlandırılmış ve TEBDİZ veri tabanına işlenmiştir. Çalışma dâhilinde müstakil kelimeler ile deyimler ve kalıp ifadelerden oluşan kelime grupları ayrı ayrı dizinlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study titled“Examination of Kemâl Paşazâde 's Yûsuf u Zelihâ Masnavı, Contextual Index and Functional Dictionary”consists of two main parts. In the first part, we examined the external structure features, language and style features, internal structure features, other motifs, idioms, proverbs, verses, verbs, nouns, conjunctions, prepositions and archaic words of the Yûsuf u Zelîhâ masnavi. In the second part of our study, we included the contextual index and functional dictionary of the work. In order to reveal this, all words and word groups contained in the work were entered into the TEBDIZ database. In this context, there are nearly 100,000 words and word groups in total in the work consisting of 7777 couplets and 15,554 lines. Nearly 100,000 words and phrases have been interpreted and entered into the TEBDIZ database. Within the scope of the study, individual words, idioms and word groups consisting of formulaic expressions were indexed separately.