A comprehensive investigation of the influence of vacuum conditions on the drying characteristics of textiles
Tekstil kurutma karakteristikleri üzerinde vakum koşullarının etkisinin kapsamlı incelemesi
- Tez No: 854295
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL LAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Pulsed vacuum drying (PVD), son yıllarda dikkat çeken yeni bir kurulama tekniğidir. Bu, geleneksel kurulama yöntemlerinin sınırlarını aşmak amacıyla ortaya çıkan tekniklerden biridir. Bu çalışma, vakum koşullarının tekstil kurulama sürecine olan etkisi üzerine kapsamlı bir araştırma önermektedir. Araştırma, özel tasarlanmış bir vakum tamburu içinde kontrol edilebilir bir vakum ortamı oluşturmak için hem santrifüj vakum pompalarının hem de pnömatik vakum jeneratörlerinin kullanımına odaklanmaktadır. Ayrıca, PVD'nin tekstil kurulama özellikleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu, bir dizi adımda başarıya ulaşılacaktır: İlk olarak, PVD sürecinin tekstillerin vakum ortamında kuruma kinetiği üzerindeki etkisinin detaylı bir analizi; ikinci olarak, sıcaklık, vakum aşamasının süresi ve atmosfer aşamasının süresi gibi optimal kurulama parametrelerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi; ve son olarak, PVD süreçlerinde termal ve kütle transferini simüle etmek için pratik bir çerçevenin geliştirilmesi. Simülasyonların doğruluğu deneysel sonuçlar aracılığıyla onaylanmıştır. Karşılaştırmalı çalışma, kurulama hızı ve toplam kurulama süresi açısından vakum destekli kurulamanın avantajlarını ve sınırlamalarını göstermeyi amaçlayarak geleneksel kurutuculara kadar uzanacaktır. Bu araştırma, tezin vakum destekli yöntemlere odaklanarak tekstil kurulama teknolojisindeki potansiyel ilerlemelere değerli görüşler katmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pulsed vacuum drying (PVD) is a novel drying technique that has gained attention in recent years. It is one of the techniques that has emerged to address the limitations of conventional drying methods. This study proposes a comprehensive investigation into the influence of vacuum conditions on the textile drying process. The research focuses on the utilization of both centrifugal vacuum pumps and pneumatic vacuum generators to create a controlled vacuum environment within a custom-designed vacuum drum. It also aims to examine the influence of PVD on textile drying characteristics. This will be achieved through a series of steps: first, a thorough analysis of the impact of the constant vacuum and pulsed vacuum process on the drying kinetics of textiles in a vacuum environment; second, identification and evaluation of optimal drying parameters, such as temperature, duration of the vacuum phase, and period of the atmospheric phase; and finally, development of a practical framework for simulating thermal and mass transfer during vacuum assisted drying. The accuracy of the simulations is confirmed through experimental results. The comparative study will extend to conventional dryers, with the aim of demonstrating the advantages and limitations of vacuum-assisted drying in terms of drying rate and total drying time. Through this investigation, the thesis aims to contribute valuable insights into the potential advancements in textile drying technology, with a focus on vacuum-assisted methods.