Bir devlet hastanesinde çalışan sağlık personellerinin probiyotikler hakkında bilgi düzeyi ve tüketim alışkanlıklarının saptanması
Determination of the knowledge level and consumption habits of the health personnel working in a state hospital about probiotics
- Tez No: 854310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir devlet hastanesinde çalışmakta olan sağlık personellerinin probiyotikler hakkındaki bilgi düzeylerinin ve probiyotik tüketim durumlarının saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Burdur merkezinde bulunan Burdur Devlet Hastanesi'nde çalışan hekim hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının probiyotik bilgilerinin saptanması ve probiyotik tüketim sıklığının belirlenmesi amacıyla 302 sağlık personeline yüz yüze anket uygulanmıştır. Gereç ve Yöntem: Katılımcılara üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. İlk iki bölümde katılımcıların demografik özellikleri ve beslenme alışkanlıkları araştırılırken, üçüncü bölümde ise probiyotik ürünler ile ilgili alışkanlık ve bilgileri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler branş bazında ve yaş bazında pearson ki-kare testi yardımıyla istatistiksel olarak anlamlı olup olmadıkları araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda kullanılan anketimize toplam 302 kişi katılmıştır. Ankete 20-30 yaş aralığında 58 kişi (%19,20), 31-40 yaş aralığında 128 kişi (%42,40), 41-50 yaş aralığında 116 kişi (%38,40) katılmıştır. Katılımcılar branş bazında incelendiğinde 41 hekim (%13,60), 161 hemşire (%53,30), 100 diğer sağlık personeli (%33,10) katılmıştır. Katılımcıların yaş ve branş bazında üçüncü bölümdeki sorulara verdikleri cevaplardan bir kısmı yapılan testlere istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar farklı testlerle istatistiksel olarak anlamlılık yönünden değerlendirilmiştir. Bununla birlikte çalışmanın literatüre fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the level of knowledge about probiotics and probiotic consumption status of health personnel working in a state hospital affiliated to the Ministry of Health. In the study, a face-to-face questionnaire was applied to 302 healthcare personnel in order to determine the probiotic information of physicians, nurses and other healthcare professionals in Burdur State Hospital located in the center of Burdur, and to determine the frequency of probiotic consumption. Materials and Methods: A questionnaire consisting of three parts was applied to the participants. In the first two sections, the demographic characteristics and nutritional habits of the participants were investigated, while in the third section, their habits and knowledge about probiotic products were investigated. The data obtained as a result of the study were investigated on the basis of branch and age, with the help of Pearson chi-square test whether they were statistically significant or not. Results: A total of 302 people participated in the survey used in our study. 58 people (19.20%) in the 20-30 age range, 128 people (42.40%) in the 31-40 age range, and 116 people (38.40%) in the 41-50 age range participated in the survey. When the participants were examined by branch, 41 physicians (13.60%), 161 nurses (53.30%) and 100 other healthcare personnel (33.10%) participated. Some of the answers given by the participants to the questions in the third section, based on age and branch, were found to be statistically significant in the tests performed. Conclusion: The results obtained as a result of the study were evaluated in terms of statistical significance with different tests. However, it is thought that the study will benefit the literature.