Kadın doğum kliniğinde çalışan sağlık personellerinin ERAS protokollerini uygulama durumu ve görüşleri
ERAS protocols implementation status and views of health personnel working in gynecology and obstetrics clinic
  1. Tez No: 683739
  2. Yazar: TUĞÇE ÇETİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HANDE YAĞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, kadın doğum kliniğinde çalışan sağlık personellerinin ERAS protokollerini ameliyat öncesi ve sonrası süreçte uygulama durumlarını ve görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma Aralık 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında, İzmir'deki bir üniversite ve bir devlet hastanesinde kadın doğum kliniğinde çalışan sağlık personellerine uygulanmıştır. Çalışmanın verileri“Kadın Doğum Kliniği Sağlık Personellerinin ERAS Protokollerini Uygulama Durumu ve Görüşlerine Yönelik Anketi”kullanılarak yüz yüze ve online yolla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ve ki kare analizi kullanılmıştır. Sağlık personellerinin %86.8'i ERAS kriterlerini bilmediğini belirtmiştir. ERAS'ı bilenlerin %65'i erkek, %75'i 20-30 yaş aralığında, %65'i lisansüstü eğitim almış ve doktor, %60'ı mezun olalı 1-5 yıl olmuş, %70'i yararlılığına inanıyor, %33.3'ü ekip içi çatışmadan ötürü uygulamada zorluk yaşadıklarını ve %33.3'ü taburculuk süresini kısalttığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the ERAS protocols implementation status before and after surgery and views of health personnel working in gynecology and obstetrics clinics. This descriptive study was applied to health personnel working in gynecology and obstetrics clinics at a University and a state hospital December 2020 January 2021, in Izmir. Data of the study were collected by face-to-face and online way using“The ERAS Protocols Implemantation Status and Views of Health Personnel Working in Gynecology and Obstetric Clinic Questionnaire”. In data analyzing, descriptive statistical methods and chi square analysis were used. The health personnel's 86.8% stated that they did not know the ERAS criteria. Those who know ERAS was 65% men, 75% in the 20-30 age range, 65% had undergraduate education and were doctors, 60% graduated 1-5 years before, 70% believe in its usefulness, 33.3% have experienced difficulties in practice due to intra-team conflict, and 33.3% have stated that ERAS have shortened the discharge period.